View Single Post
Staro 15.08.2014., 23:26   #1
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,328
DBB vs BB vs FDB vs SB ventovi

pošto sam po zanimanju strojar, zagovaram BB ispred FDB i SB, kako po pitanju dugotrajnosti, tako i po generiranju buke (ovo pogotovo vrijedi kako ventovi prelaze kilometražu).
za one koji neznaju, evo legende:

SB= sleeve bearing (čahurasti ležaj; osovina ležaja klizi po "piksi"(mesing, bronca, teflon, keramika...)).

FDB= fluid dynamic bearing (kao i SB s time da osovina ne "dere" direktno po čahuri, nego je između njih uljni (ili slikonski) film. varijacije na temu su SSO; HDB; itd. što su u principu marketinška imena za FDB.

DBB= double ball bearing (dvostruki kuglični ležaj, postoji još i SBB ili BB= jedan kuglični ležaj). što je kuglični ležaj,mislim da ne treba objašnjavati...

postoje još i takozvani MAGLEV ležaji kod kojih osovina lebdi u zraku usljed magnetskog polja ne dotičući čahuru, ali to su rijetki egzoti i ako se ne varam više se ne koriste u IT industriji (ako se varam, molim da me netko ispravi).

osobno sam u posjedu 2 kom Gentle Typhoon (u daljem tekstu GT) venta oznake D1225C12B3AP-13 (1.150 rpm) starih 6 god. (tada su su prodavali pod imenom MINEBEA, platio sam ih u DE pun k....). služe kao case vents, rade prosječno 12 sati dnevno, čistim ih običnim kistom jedanput godišnje, laufaju još uvijek punom brzinom,glasnoća se povećala za 0,5 dB (mjereno uređajem). komp stoji na podu pod stolom, u stanu je i kućni ljubimac (mačka), dakle nije baš apoteka...

isto sam tako u posjedu 2 kom SanAce 60x25 mm venta (DBB; 3800 RPM) koji već 8 god hlade čipsete mborda u dva različita računala jednakom snagom i glasnoćom kao i prvi dan.

elem, na hladnjaku proca je bio NOISEBLOCKER XL1 (ili XL2, ne sjećam se više, bacio sam ga), prozirni frame, SB, deklariran na 150000 sati koji je "bacio žlicu" nakon cca tri godine (puštao zvukove kao flekserica, brzina mu je pala na pola). koštao me otprilike isto kao i GT te sam ga čistio isto tako.

od tada je na procu ARCTIC F12 PWM (znam da se nemože cijenom uspoređivati sa NB i GT, ali ima 6 god. garancije kao i NB) kojem se lagano približava sudbina NB-a (gadno škrgutanje). ne vjerujem da je vrućina razlog otkazivanja jer je temp. proca u području 40 - 45 stupnjeva (PHENOM II; THERMALTAKE BIG VX).

moj zaključak je: ili sam nabasao na primjerke koji su napravljeni u ponedeljak pa su krepali prije vremena, ili su ventovi sa kugličnim ležajevima kvalitativno kilometrima ispred svih ostalih tehnologija ogibljenja.
po meni prije će biti ovo drugo, bez obzira na sve marketinške trikove kompanija proizvođača ventova kojima nas pokušavaju uvjeriti u suprotno (ili bar u to da su jednako dobri).

čast izuzecima (NOCTUA, a i nisam siguran da su oni na tržištu duže od 5 god. pa mislim da još nije prošlo dovoljno vremena za pravu procjenu njihove kvalitete), ali oni to i kraljevski naplaćuju.

ovime pozivam sve koji imaju slična iskustva (ali i suprotna!) kao i ja da ih podijele na forumu.

isto tako pozivam i sve one koji su imali iskustva sa "egzotičnim" proizvođačima (NMB; SanAce; SANYO; PANAFLO; SUNON; DELTA; itd) da ta iskustva prenesu dalje i da navedu gdje u HR su dobavljivi (ako), pošto sam mišljenja da je u HR ponuda visoko kvalitetnih DBB ventova prilično ograničena (osim restova SCYTHE GT skoro ništa, a i to su oni koji se vrte na 3000; 4500 i 5400 rpm).

pozdrav
lobo64 je offline   Reply With Quote