View Single Post
Staro 20.07.2010., 11:08   #10
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Eto da se nadovezem - vozim vodeno preko 6 godina.

Ako je sustav dobro zabrtvljan ne bi smio gubiti vodu niti bi se u njemu smjele nakupljati modrozelene alge. Prljavstinu koju najcesce ljudi spominju ustvari je zaostalo ulje / masnoce u novim radijatorima (zaostalo tijekom proizvodnje). Zato je uvijek najbolje isprati radijator prije koristenja s nekom jacom sapunicom.

Brtvljenje - obavezno koristiti metalne obujmice (selne) i stegnuti ih dok te ruka ne zaboli od stezanja. Obujmicu uvijek treba uzeti na mjeru, jer ako uzmes preveliku obujmicu, ona cesto ne stegne tako dobro kao obujmica koja ima promjer tvoje cijevi. Plasticne obujmice mozda jesu jednostavnije za koristenje, ali vrlo brzo gube na cvrstoci...

Antifriza vrlo malo, ali vrlo malo stavljati. Govorim o nekoliko kapi na litru vode. To je vrlo gusta tekucina i cesto se zna nakupljati na zglobovima, radijatoru i unutrasnjosti pumpe. Obavezno dodati antifriz u vodu prije uljevanja u sustav te onda skaci dok mijesas. A opcenito to o koroziji, mislim da su to price kojima te trgovci zele navuci da kupis skupe tekucinu za zastitu od doticne. Ako imas bakar blok i radijator bakar + mjed, stajaznam nakon tri godine koristenja vode na A64 sustavu nisam primjetio da je korozija igdje nagrizla unutrasnjost bloka ili pleksiglasa. E sada, ako imas aluminijski radijator ili da je poklopac od bloka aluminijski onda bi trebalo razmisliti o nekoj ciljanoj antikorozivnoj tekucini.

Bujanje modrozelenih algi ociti je znak da sustav negdje ima rupu! Bolje sanirati rupu nego trpati sredstva protiv algi. Ta ce se sredstva potrositi s vremenom, a tu je onda jedan drugi problem - pH! Ta sredstva protiv algi su kisela... Jel to sredstvo nekako puferirano da pH ne padne previse? Shvacas, ulazis u silne komplikacije, zato je najbolje i najjednostavnije platiti cevape nekome tko ima cvrst stisak i da ti zasarafi obujmice "do kosti".

Srebro u vodu? Hehe, to je ona fora zasto su kauboji imali srebrni novcic u cuturi pa se voda nikada nije usmrdila :-)

Ja eto vozim svoj core2duo sustav + hladjenje cispeta i GPU-a i ne mogu primjetiti da je pao vodostaj u rezervoaru ili da se ista nakupilo na unutarnjim stijenkama cijevi (osim prasine na cijevima, no to je posve druga prica).

A64 sam imao tri godine pod vodom i nisam ga dirao jer mi se jednostavno nije dalo cackati. Da, tijekom te tri godine jest nesto pao vodostaj u rezervoaru, mislim da se radi o cijela 2-3 mililitra :-)

Zadnje izmijenjeno od: Amepshi. 20.07.2010. u 11:17.
Amepshi je offline   Reply With Quote