View Single Post
Staro 04.08.2017., 21:03   #33
Zeko.mudri
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
To su nedovoljne brojke da bi itko mogao ići u to. Nisi uračunao nagib solara prema suncu da bi oni bili tako iskoristivi kako ti to planiraš u teoriji.
Ili ih misliš okretati ručno svaku minutu da li ćeš imati automatiku, ili će biti fiksno, za obje ti treba konstrukcija na kojoj će stajati solari - i to nešto košta. Što su solar.paneli dalje od izvora odnosno kabel dobiješ i manje struje, a to znači da moraš imati još više solara nego teoretskih planiranih da bi dobio onu struju koju si prvu zamislio u teoriji.

To sve znači da ti teorija brojki do sada pada u vodu jer nisi uzeo u obzir hrpu stvari, a vjeruj ih ima puno više nego što ti misliš.

Solari su skupi, nažalost. Ako imaš riješenja za sve što sam naveo sa konkretnim brojkama javi pa da vidimo onda jel se isplati.

Ili kupi sve, sagradi sve, napiši dnevnik/tutorial u detalje i onda ćemo na kraju vidjeti kako si prošao, da li je prvotna teorija bila dobra

O solarima imaš hrpu tehničkih youtube-a a ne teorijskih što i kako, prošao sam toga dosta i na kraju shvatio da je to ne isplativo.... Odnosno isplatiš to za 20+ godina (zaboravi navlakuše proizvođača/servisera koji ti hoće uvalit nešto sa 7 godina ROI-a, da je to tako oni bi svi bili milijarderi... ali začudo nisu!). Imaj na umu da mi ne živimo u Kaliforniji pa u tih 20+ godina pogodit će ti tuča solare barem 3-4 puta, upitno je da li će ti to izdržati takav led kakav ovdje zna padati.
A onda će biti ovoga

I onda jel se to isplati?
Cijenim mišljenje kolega.

Imam par solara na moru, 750w, i rade sasvim dobro, no tamo su na baterije jer nisam uključen na mrežu. S tim sam prilično zadovoljan, svi uređaji rade osim klime, to nisam postavljao, jer bi trebao dodati još solara i baterija.

E sad vezano uz Zagreb, znam sve mane i problematiku, ali kao što rekoh, paneli postaju sve jeftiniji i jeftiniji. Ako me struja za rigove košta 1250,00 Kn mjesečno i to mogu nekako anulirati i u nekom realnom roku 3 do 5 godina, vratiti novce, mislim da se isplati jer je vijek trajanja solara 30-tak godina.

Naravno, nitko ne može garantirati da jaka tuča neće sve shebati.
Zeko.mudri je offline   Reply With Quote