View Single Post
Staro 16.03.2024., 18:24   #4
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,979
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Za početak ignoriraj Elementor(*) jer većinu stvari možeš napraviti i bez njega.
Pages ti se ne pojavljuju jer je Wordpress u jednom trenutku razdvojio "hijerarhiju stranica" od načina na koji se prikazuju u temama. Prije su meniji bili prema hijerarhiji stranica, ono kad napraviš podstranicu, ali već desetak godina sadržaj izbornika slobodno se uređuješ pod Izgled -> Izbornici. To znači da možeš imati stranicu "Voće" i podstranicu "Banane", ali "Banane" mogu biti na prvoj razini izbornika.

Objave (Posts) se ponašaju drugačije. Njih možeš izvući kao timeline ili neke od njihovih kategorija kao stavku u izbornik.

Ne znam kako tuđi mozak funkcionira, ali Wordpress je meni oduvijek bio donekle intuitivan i većinu stvari sam uspio odraditi pokušajima i pogreškama bez čitanja ili, još gore, gledanja tutoriala. Istina s Block Editorom se nikada nisam saživio, ako te buni instaliraj si Classic editor plugin i imat ćeš dobri stari MCE.

(*) U životu ga nisam koristio i ne kužim što on to magično radi što se ne može postići odabirom dobre teme ili uređivanjem sourcea layouta same teme, ali snalazim se u PHP-u tako da možda nisam ciljna publika.

Imam nekoliko wordpressova u produkciji i nijedan nema plaćeni plugin. Većina stvari se može odraditi za dž.
Ok skužio sam ovo za menije, ali toliko toga drugog ne kužim kako promijenit, i to se radi redom o sitnicama, glupostima (a experimantirao sam i imao vremena klikat svugdje).

Dakle meni treba najjednostavniji blog ikada. Objavio bih određen broj postova i tu je kraj, neće se niti dodavati kasnije.
Jednostavan menu na vrhu koji bi podijelio te postove na 2 kategorije i to je to.
Home - O stranici - Menu 1 - Menu 2. Gotovo.

Skinem neku jednostavnu temu za blogove, instaliram je, aktiviram.
Super, postavim menije gore kako bih htio.
Idem promijenit pozadinsku boju, nudi samo da promijenim glavnu boju, ne i od menija. Ne od footera (koji mi realno ni ne treba).
Mislim se wtf? Kako da nema te opcije? Vjeruj mi, tražio sam svugdje, i jednostavno nema.
Došao sam do te točke da proučavam kako ubaciti custom css code, ali ni to ne funkcionira u toj temi.

Onda instaliram neku skroz drugu temu, i ta ima te opcije, ali nema gradijent pozadinske boje koju je imala prošla tema. I tako stalno. WTF.

I onda skužim da su te *ebene teme zapravo gotovi komadi softvera kojeg je netko isprogramirao i tebe ograničio šta možeš, a šta ne možeš mijenjat u tim temama.

Probao sam i classic editor, ne pomaže.
Neke stvari te teme jednostavno ne dopuštaju da mijenjaš, jer nema opcije da se to promijeni.

Npr. home stranica se zove Home i to "Home" ne mogu izbrisati (sakriti da se prikazuje) na glavnoj stranici, jer opcije da se to izbriše ili sakrije uopće nema u editoru (bilo običnom ili classic).
Taj "Home" text se ne može editirati niti u Customize theme, niti u editoru.
Gdje se onda može editirati?

I takvih je milijun stvari koje nikako ne mogu pronaći gdje mijenjati.
Zašto je toliko toga ograničeno i npr. moram odabrati temu?
Zašto ne mogu krenit od jednostavno ničeg, blank index.html kao u Frontpage-u i od tamo krenem graditi dalje ?

I tako mi se složi gro tih sitnica koje me nerviraju sa WP da dolazim u napast kompletno ga deinstalirati i staviti nešto drugo.
Neo-ST je offline   Reply With Quote