View Single Post
Staro 07.02.2010., 01:29   #94
quantum112
Premium
Moj komp
 
quantum112's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: .
Postovi: 88
Izrazit cu se jednostavno ovako: ja pojam "nativna rezolucija" u zivotu CUO nisam do pojave LCD monitora. To jednostavno nikom nije bilo bitno ni predstavljalo problem. CRT monitori su imali maksimalnu i preporucenu rezoluciju. Znalo se je, 15" monitor se je vrtio max na 1024x768 a najbolje na 800x600, ako nisi mogao tjerati tu rezoluciju, tjerao si igre 640x480 ili ne znam za vrijeme DF1 512x384, i to je sve izgledalo jednako dobro, barem svima koje sam ja znao ukljucujuci i meni. Jasno da je 800x600 detaljnije, ali, kako bih se izrazio, nije bilo flekavo, musavo, razvuceno, razgazeno, razmazano...
Ne moram citati tehnikalije, vidim primjer pred sobom, imam 17" monitor na kojem igram te starije igre u kojoj god rezoluciji hocu, veca rezolucija = vise piksela = detaljnije ali zraka se prilagodjava tako da svaka rezolucija izgleda najbolje moguce, i to je jedna stvar u kojoj ce CRT uvijek imati prednost. Nece tu pomoci ni SED ni FED ni nikakva fixed-pixel tehnologija, osim mozda Laser TV-a koji bi mogao imati slican princip. Samim time je to vec po meni ogromna prednost pogotovo ako imas starije racunalo koje ne moze "rasturiti" preko 2 milijuna piksela samo tako...
Pusti igru 800x600 na CRT-u i na LCD-u (preko cijelog ekrana, ignorirajuci sad tu aspect ratio i ostale stvari) pa vidi gdje ti igra izgleda oku ugodnije. Upravo iz tog razloga sam ga i nabavio. Kako god ti odlucio to zvati, nativna, preporucena, to CRT-u ne znaci ni priblizno istu stvar koju znaci za LCD.

Naravno da mi je bitan subjektivni dojam, i nije problem. Monitor koji kupim i koji stavim na stol je taj koji cu gledati ostatak vremena, ne susjedov.
Vrijednostima se, kako je jasno vidljivo, razbacuje na sve strane u industriji ekrana, ja sam recimo imao 8 ms ekran koji je lagovao kao da ima 40 ms, i sto meni onda znaci tih 8 ms ako on i dalje vidljivo kasni? Monitor koji tvrdi da ima 1,000,000:1 kontrast (DC je glupost), a stvarni kontrast 1000:1 i dalje mnogo losiji nego na CRT-u. Stavim dva monitora jedan pored drugoga, istu sliku, i sve vidim: koji je svjetliji, koji ima bolji kontrast, na kojemu su boje "ljepse i vjernije" (cemu, nekoj slici koju je nacrtao netko kome su boje pak na njegovom ekranu bile skroz drukcije?) i naravno da mi je to jedino sto je bitno; subjektivni dojam. Silnih ti koristi od vrijednosti. Koliko puta sam na netu vidio testove monitora "boljih" specifikacija kako gube u tim aspektima od nekih losijih, onda tko je tu lud? Na kraju krajeva, sve se svodi na to sto trazis od monitora, tehnologije i za sto ti treba.
Zato i postoji pojam "dovoljno dobro", ne? Besmisleno se je sad tu ovdje svadjati sto je na kraju konca bolje jer svi mi ocekujemo nesto drugo od ekrana pred kojim cemo gubiti oci nekoliko sati dnevno. Svakom njegovo.
Enivej, vec je kasno. Odoh
quantum112 je offline   Reply With Quote