View Single Post
Staro 15.04.2011., 03:48   #51
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
O zašto ja nemam pametnijeg posla u 3 ujutro

Nije ti Mac rekao da bi mogao malo razmaka staviti da to sve skupa bude čitljivo i nama smrtnicima

Šalu na stranu.

Ajde da ti sad pobijem sve tvoje snove

1. Cijena

Core 2 Duo 2.4, 4 GB DDR3, 250 GB HDD, nvidia 320M za 9320 kn, tj najjeftiniji Macbook Pro kod nas.

Pitanje sad jedno. Podsjeća me na logiku u srednjoj školi

Ako Apple daje jednu godinu garancije na svoje proizvode, a HP čak 3, nije li Apple onda manje uvjeren u kvalitetu svojih proizvoda nego što je to HP?

"Konkurencija" s 3 godine garancije?. Ne znam za tebe, al za iste novce, radije sam 3 godine siguran da i ako mu se nešto desi, da imam iza sebe servis koji će to riješiti, a i kad mu garancija prođe, lakše ga i jeftinije popraviti u slučaju eventualnog kvara.

Ne bi li tako skup laptop trebao imati više od 2 USB porta?
Ne bi li tako skup laptop trebalo biti moguće spojiti na eksterni monitor/projektor bez da se mora izdvojiti 200+ kn na pojedini adapter? (VGA+DVI+HDMI= 600+ kn).
Ne bi li tako skup laptop morao biti manje izbirljiv na proizvođača RAM-a?

Isplativost - PC.

2. Apple = High end

Apple je high end samo po tome što su sebi stvorili takav imidž izvan US. Nisu htjeli tvornice van US tako da je svud drugdje Apple skup i sve što je skupo, odmah je high end.

Pa kaskaju hardverom pola generacije. Core i5 su uveli oko 6 mjeseci ili kasnije nakon HP-a, Acera, Della i ostalih.
Kućište Macbook Proa možeš nazvati high end, ali zašto onda Toshibu ne uspoređuješ s plastičnim Macbookom čija plastika je pucala sama od sebe, i to po šavovima. Takve Toshibe nisam vidio, a bome ni jeftinije laptope.

Vrhunska izrada? Čega? Imaš komad aluminija, CNC proces odradi svoje, stvar riješena. Ista stvar kao kod plastike. Nema tu nekog odstupanja. Imaš aluminij koji će se prevući slojem oksida i voila.
Vrhunska izrada je oštar rub kućišta na jedinom mjestu gdje to ne bi smio biti?
Aluminij ćeš i lakše ogrebati i teže sakriti tu ogrebotinu nego kod plastike. Sve ima svojih prednosti i mana.

3. Debljina laptopa

Pogledaj što ta tvoja Toshiba za 1100€ ima u sebi za grafičku i procesor i razmisli sad koliko su veliki ti hladnjaci koji to moraju adekvatno ohladiti u plastičnom kućištu. Sad zamisli da te iste komponente staviš u Macbook Pro. Jel bi preživjele?
Ionako si sigurno osjetio kako se lijepo zažari cijela površina Macbooka kad se nešto pametno na njemu radi

Snaga, performanse i ergonomija trpe na račun dizajna. Takva je Appleova politika.

4. Ekran

Uspoređuješ 1680x1050 i 1366x768 na istim dijagonalama? Osim rezolucije, razlike nema.
News flash, Macbook Pro koristi vjerojatno isti LG TN panel kao i većina ostalih laptopa iste dijagonale i rezolucije.
Apple servira Placebo
A kad ih sa strane oboje pogledaš vidjet ćeš što se događa iza tebe. Ogledalo efekt

Baterija i trackpad su bili moji razlozi da kupim Macbook Pro jer mi laptop nema previše smisla ako stalno s njim moram vući miša i strujni adapter.
Jedino što sam ja realan, a ti nisi.

Što se OS-a tiče, čitaj gore prijašnje postove. Nije sve tako savršeno. To što su neki oduševljeni instalacijom i deinstalacijom programa čistim drag&drop principom, ispod površine i nije baš tako jednostavno. Ostane više smeća kod brisanja OSX programa nego što ostane u Windowsima.

Update raznih programa je identičan. Ako Skype hoće novu verziju, izbacit će mi popup i na OSX i na Windowsima.
Ako flash hoće update, ista stvar. Ako sam podesio Office da traži update automatski, dogodit će se isto. Update za OSX je isti kao i Windows Update, samo što će te OSX više namučiti s upisivanjem šifre, potvrdama za svaku sitnicu i sl.

Nisi išao u postavke nikad?
Očito ti neke stvari onda ne smetaju.
AM/PM sustav sata
Neprikazivanje datuma (i ono što mi ide na živce, ne mogu dobiti da mi napiše 15. april 2011, a da unutra još i nemam koji je to dan u tjednu)
Nebulozni power planovi
Nepotrebni screensaver
Postavke Docka

Ako misliš da ti se OSX neće usporiti, varaš se. Samo što taj problem nećeš tako lako riješiti ručno
Isto te čeka hrpa optimizacije. Baci pogled na to što radi najpopularniji software za tu namjenu: Clean My Mac.

Nalaženje drivera? Uz Windows 7.......trebali su mi samo za printer i TV karticu.

Plus za OSX - ima ugrađene drivere za TV karticu
Minus za OSX - nema nikakav softver kojim bi je mogao iskoristiti (Windows Media Center)

Ima li PC mana? Ima
Ima li Mac mana? Ima
Što ću prije kupiti? Ono što mi realno treba i što si mogu priuštiti, bez obzira što pisalo i kako izgledalo.

Iskreno, nisam ni ja požalio, ugodno je raditi na njemu i lijep je i imponira kad ti netko dođe: "wow, kak ti je lijep laptop", ali imam osjećaj nekad da bi mi ljepše bilo s 3000 kn u džepu, a s ružnim crnim Lenovom na stolu i njegove 3 godine garancije.
Mogao sam si ga tad priuštiti, ali neću zato skrivati sve njegove mane i praviti se da je savršen, jer to nikako nije.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 15.04.2011. u 03:54.
1v@n je offline   Reply With Quote