Tema: Žderonje
View Single Post
Staro 31.05.2019., 14:36   #36587
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ma mulja zapravo jer želi da napaćeni narod pregledava tisuće stranica ove teme, bez uspjeha
ma ima negdje garant, ali ajde imam c/p sa drugog foruma od prije 7g... niš se nije promijenilo

dan prije odkoštene ramsteke min. 2cm debele dobroooo napapriti sa svih strana, politi biskom i utrljati i na kraju sve preliti uljem... za 24h nije nužno da su skroz u ulju, ali ako idete na neki age-ing od par dana/tjedana onda trebaju biti svakako uronjeni.

sol zaboravite, to ide sekundu prije stavljanja na tavu.

pol sata prije pečenja izvaditi stejkove na sobnu temperaturu kako medium-rare i rare ljubitelji ne bi dobili hladnu sredinu.

tavu sa debelim dnom na suho grijati 10 minuta minimalno na najjačoj vatri koju doma posjedujete i tu negdje će se početi dimiti iz tave... stejkove van iz paca malo ocijediti i zasoliti sa svih strana i onda na tavu polegnuti obavezno od sebe jer će špricati u vražju mater.

neki univerzalni medium-rare (kak ih ja mažem) je minuta po svakom cm debljine po strani... znači 2cm stejkovi bi bili po 2 minute sa svake strane.

stejkove OBAVEZNO okretati pincetom ili nekom hvataljkom jer ako probijete stejk sa vilicom prilikom okretanja - gotovo je, jedete john vejn.

kod okretanja na drugu stranu na zadnju minutu pečenja stavite par komada maslaca u tavu da se otopi oko stejkova i počne lagano vući na pred-zagorijevajuće stanje, tavu sa vatre maknete da prestane krčkati i stejkove van na tanjur, možete vruću stranu okrenuti na tanjuru prema gore i staviti još po komad maslaca na svaki ili vruću stranu prema dolje i hladnu preliti sa žlicom-dve umaka od pečenja... stejkovi isto tako OBAVEZNO prije rezanja i konzumiranja trebaju ostati netaknuti na tanjuru da odstoje 20ak minuta što vam daje vremena za božanstveni mesni umak toliko jednostavan da ti vilica padne

daklem onu tavu koju smo maknuli sa vatre da ne bi maslac zagorio do kraja vraćamo na vatru i deglaziramo sa belim vinom onako od oka, ne treba pretjerivati, kada alkohol ispari unutra pola limuna (ako netko hoće kiselije može cijeli, ali imho je previše) i onda malo po malo vrhnja za kuhanje i cijelo vrijeme miješati kako se ne bi zgrudalo, tj. da je cijelo vrijeme povezana masnoća sa vrhnjem (preporučam opet meggle 20% mm jerbo mi se sa dukatom i vindijom znalo zgrudati), dosta soli i dosta papra.

ja obično kao prilog napravim njoke one ledo premium u mat crnoj vrećici koje prelijem sa ovim umakom.
syss je offline   Reply With Quote