View Single Post
Staro 04.09.2018., 09:35   #425
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Cijenu diktira ponuda i potražnja. Ponuda ne postoji potražnja postoji. Sad je cijena napunpana do bola. Al postoje stotine tona grafičkih posljednje generacije od AMD i nvidije koje su sasvim dobre i koje polako preplavljuju tržište. Mislim da je nova generacija fail, veliki.

1. Troši više nego zadnja generacija
2. Ne donosi znatniji pomak u performansama (bar prema trenutno dostupnim informacijama).
3. Ovo je prva nova generacija kod koje se nije povećala količina memorije, a 8 GB RAM za 2080 je premalo sad, a kamoli za 2g kad će izać nova generacija (uobičajeni ciklus).

Vjerujem da će cijene do božića pasti


7000kn 2080ti

5500kn 2080

4500kn 2070

Još od davnih dana i prije PC industrije još u doba poznatog ZX sam pratio tehnologiju i pljunuo točno 1000 DEM za to čudo od ZX!


Kasnije sam pojavom PC nastavio u tom tonu, pa sam tako u jednoj od iteracija 1995 pljunuo 4x1000 DEM samo za 4 keksa RAM-a od 16 MB kako bih imao 64 MB RAM-a u PC, trebalo za AUTOCAD. Danas bih radije kupio magnum i prosvirao si glavu za takav čin!


I tako je to išlo sve do kraja 20 stoljeća, a onda se čovjek zbroji i shvati da plaća premium cijenu i daleko više od toga za nešto što nema smisla jer treba samo malo pričekati i imati to sve po normalnoj cijeni, a generacije PC su tehnološki svake 2 godine zastarijevale. Negdje početkom 21 stoljeća napredak u performansama je počeo ići maksimalno 5 do 10 posto u odnosu na prethodnu generaciju PC, pa čovjek shvati da nema smisla trčati pred rudo i da ga tih 5 do 10 % neće spasiti, a život će mu biti znatno jeftiniji.


A onda shvatiš da ako ti PC radi 24/7/365 da je bitna i potrošnja struje pa onda počinješ gledati i potrošnju komponenti jer je to stalni trošak i tako u mojem stroju danas ponosno kuca 750 Ti sa 2 GB RAM-a što se tiče grafike i koja jako malo troši a zadovoljava grafičke potrebe onog čime se bavim i nemam namjeru dati više od 150 EUR za novu grafičku karticu.




Dakle kada ove điđe miđe dođu na oko 200 EUR onda sam kandidat za ovu današnju tehnologiju, a do onda mogu samo pratiti ove rasprave o mokrim snovima, jer je to ako ne donosi direktnu financijsku zaradu bacanje novaca kroz prozor što sam i sam shvatio pred kraj 20 stoljeća i od onda ne igram više na prvu loptu, naročito na loptu za koju se nezna ni kako radi u praksi.


S druge strane da okrećem velike novce na tome, onda ni Quadro od 10000 EUR nije u pitanju pa niti kombinacija od 4XQUADRO, jer vrijeme je novac, a to se moglo vidjeti od ekipe na prezentaciji ove tehnologije koja na tome okreće novac jer im je to nužno u njihovoj profesiji,.


Dok s druge strane hrpa mladaca na prezentaciji za gejmere to nabavlja samo zato da bi se pohvalila pred ekipom i kako bi njima lično porasla cijena pred ekipom, a stvarne koristi od toga nemaju. No lukavi proizvođači i njihov prodajni odjel upravo igra na tu kartu i naravno prodaje nešto što je za sada samo na papiru za duplu od neke normalne cijene na izlasku nove generacije grafičkih kartica.


No zanimala bi me reakcija tih istih iz prodajnog odjela kako bi se brzo otrijeznili da im nitko ne kupi ništa po toj cijeni što se tiče gajmerskog segmenta, jer za QUADRO segment ništa nije skupo niti preskupo što donosi direktnu financijsku dobit, jer tamo se to vrlo lako izračuna do zanjeg centa i onda se odlučuje o nabavi, ali u gajmerskom segmentu se ide na pitanje prestiža i tatičin novčanik koji će uvijek biti pun za mokre snove podmlatka.
sakomako je offline   Reply With Quote