View Single Post
Staro 29.11.2021., 01:35   #5337
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne kuzim. Uvijek sam bio sporiji. Ono sto sada zovu "prilagodjeni program" nekada su zvali "zadatci za Bubbu" u osnovnjaku. Jbg.

Kazem ti, valjda tamo negdje doba homo erectusa; primitomili vatru, dalje je bilo dramaticno lakse, sve je vodilo do Intela i komercijalnog CPU-a. A napretka nigdje. Realno, Adler Lake se grije ko prosjecan oganj u pecini. A kako si i sam rekao, napretka ni za lijek. Nadam se da ces pronaci ovaj moj natipis u pecini...

Jasno, opce je poznato da se dobar dio Fejsbuka vrti na Tesla Coilu.

Naravno. Razlike izmedju tranzistorskog efekta i tvojeg lupetanja po forumima su minorne.


Naravno. Zato je vec i Poljska najavila misiju na Mars, dok sako-mako-hrvatko piskara kako napretka nema.

Nema sta. Tvoje rjeci objasnjavaju suzu u oku Mendy Furmanek kada sam pricao s njom prije koji tjedan. Ja mislio da je to zato sto sam zenu smarao ni neznajuci tko je, kad ono sakomako otkrio zeni da tapka u mraku i da joj je bolje da peca kečige u potocima Nape a ne tamo krlja po Austinu - u mraku.

Osim generalnih tlapnji, imas li nesto konkretno sto te muci? Aha, to je drugi post... Cekaj malo!

Muci te ISA kompatibility ili koncept matematicke logike?

Po cemu mislis da je lose?

Ke?

Kao na primjer?

Dobro jutro, i dobro dosao na kraj 2021. Ovo o cemu ti pricas zove se "kompajler" i postoji vec 40+ godina.

Mozes nam oznaciti linije tog "mrtvog koda"? Hvala.

Opet, proguglaj pojam "kompajler". Carobna stvar. Radi vec godinama. Upravo to sto si ti "otkrio". Krajem 2021.

Sakomako u svijetu programskog inzenjerstva.

To se zove "povreda intelektualnih prava" ili tako nekako.

Zamisli jos da mozemo ukrotiti vatru.




Neću sad na sve! No o kompajlerima znam još od početka dok sam takve stvari koristio. No kako to da usprkos tome ručno optimizirani kod se izvršava puno brže od koda napravljenog kompajlerima (ne kompletan, ali su programeri znali vrlo mali dio koda oprimizirati unutar jednog programa i dobiti znatno bolje rezultate što se tiče brzine izvršavanja samog programa)? Divno čudo da nakon pola stoljeća upotrebe i optimiziranja nečega još uvijek se može neke stvari optimizirati a tako kao što rekoh i za svaki CPU (bio to fizički jedan ili više njih) se može uvijek izvući dodatno nešto više ako se program podešava baš za specifični procesor i aplikaciju kao takvu. Od kuda se onda događa da ako se aplikacija podesi npr. za intel CPU ona se brže izvršava baš na toj lokanoj specifičnoj intel varijanti CPU (pri tome mislim na cijelu porodicu kada izađe na tržište), a nije da se to ne bi moglo podesiti i za svakog člana te porodice, jer razlikuju se po veličini npr. keša i sl.


Ono kompajler je prevodilac iz jednog jezika u drugi, no uvijek ima pojedinaca koji od prevođenja naprave umjetničko djelo. Nadam se da to ne moram objašnjavati?


Što se tiče autorskog dijela? Pa evo samo jedan primjer. Kupim uređaj TV Box. Unutra je procesor koji može sve i svašta. Naravno kada je pogonjen pod Androidom maximum tog uređaja je 5.1 zvuk. Da ga kumiš i moliš i ne znam što da mu radiš to je fizičko ograničenje tog uređaja.


Instaliravši LibreElec dakle sasvim drugi OS za divno čudo ovaj isti mikorprocesor odjednom žvače i bez problema prepoznaje 7.1 zvuk i može sa njime sve ono što treba. Hebeno intelektualno vlasništvo je u pitanju kao što kažeš. I nije to samo ovdje slučaj. Svojedobno je jedna kuća koja je proivodila zvučne kartice imala isti problem. Korisnik je preradio drajvere i izvukao iz zvučne kartice ono što ni njezini tvorci nisu znali da može i na kraju su išli tužiti korinika za intelektualno vlasništvo iako su njegovi prerađeni drajveri u stvari doprinijeli da se ta kartica znatno bolje prodavala na tržištu, jer bez toga to je bio samo jedan od proizvoda na tržištu koji se nije isticao po ničemu od konkurencije.


Da ne pričamo o uređaju za kojeg su pojavom novog Windows OS drajveri postali generčki dio tog OS, naravno sada više ne rade sve opcije tog uređaja, a promjenom generacije CPU i matične ploče uređaj više nije prepoznat od hardwera i OS kao nešto što je priključeno. Naravno potpuno funkcijski isti uređaj se nudi od proizvođača tog uređaja ali ovaj sada ima posebno pisane drajvere za ovu novu kombinaciju i sve radi pod novim nazivom uređaja, no za stari uređaj koji je i dalje funkcionalan se ne napišu drajveri za novu kombinaciju HW i softwera. Hebeno intelektualno vlasništvo? A mene kao kupca koji je pošteno platio uređaj tko hebe. kupi još jednom taj isti uređaj pod novim nazivom samo da bi to mogao spojiti i instalirati drajvere pa će sada to raditi, a potpuno ispravni uređaj baci u smeće. U čemu bi bio problem da imam softwer koji može na osnovu analize drajvera za stari uređaj i staru matičnu i OS napraviti automatski drajvere za novu ploču i CPU i novu varijantu OS?


Imam li ja kao kupac isto neka prava ili moram bacati u smeće potpuno ispravan uređaj kada se mijenja OS a ne daj bože matična i CPU? Evo samo analogije u vezi ovoga. Imaš vozilo koje više nećeš moći voziti kada umjesto raskršća sa semaforskom signalizacijom koja regulira promet promjeniš njegov izgled i napraviš kružni tok. A nije da se takve stvari ubuduće ne bi mogle i dogoditi u stvarnosti jer prelazimo u skoroj budućnosti na autonomna vozila i kada počnu stvari oko intelektualnog vlasništva moglo bi se dogoditi i nešto takvo. Naravno karikiram no mislim da si shvatio na što mislim.


Koliko je to sve nakaradno, najbolje se pokazuje da ljudi dobivaju patente na neke stvari koje se tek trebaju otkriti i moći napraviti, a da se u praksi uopće ne zna da li nešto takvo može raditi i funkcionirati. Koliko su takve stvari unazadile napredak društva kao takvog? Da ne pričamo o patentnim pravima nad živim postojećim organizmima ili spojevima, jer se time otišlo u krajnosti.


No da ne skrećemo sa teme topica. Ne kažem da nema napretka, no vrtimo se cijelo vrijeme oko jedne te iste koncepcije. Nije da se na stvari ne može gledati na drugi naćin kao što se to do sada znalo dogoditi puno puta u ljudskoj povijesti, jer došao je netko tko je sve to gledao na drugi naćin. No s obzirom na današnji broj znanstvenika, količinu ulaganja u znanost i razvoj naprosto čudi činjenca da nema nekoga tko bi razmišljao out of the box? Ono ne da budeš ravnozemljaš i antivakser, več da razmišljaš drugačije od ostalih i da vidiš ono što drugi neće nikada vidjeti svojim očima jer se nalaze u istom filmu kao i svi ostali. Kako stvari funkcioniraju najbolji primjer ti je ovo sada sa Koronom, svi se vrte u istom smeću i svi kopiraju jedni druge, a da nitko nema pravo riješenje za izlaz iz situacije u kojoj se nalazimo.


Sve što kažeš i navodiš tu si u pravu, no ja ne pričam o ovome što pišeš nego o nečemu sasvim drugome i ne mislim se natjeravati sa tobom oko toga, već pričam o koncepcijskoj razlici, jer kada gudiš po jednome razvoj i napredak ide u jednom smjeru, a ako ponekad nešto okreneš u sasvim drugom smjeru napredak je nešto sasvim drugo od ovoga o čemu sada pričamo. A i unutar postojećeg boxa neke stvari mogu sasvim drugačije. Nismo još ni krenuli u realizaciju DDR5 memorija a već znamo što će biti sa DDR7. Dakle već se zna bliža budućnost i to zato jer je koncepcija ista, tako da shvatiš o čemu pričam a tako je i sa razvojem CPU. No u takvom sistemu ne možeš očekivati skokove u razvoju i to je ono što već imamo preko pola stoljeća postoji razvoj no to je u principu tapkanje u mjestu. Kada će se pojaviti novi genijalac i dali će mu biti uopće dozvoljeno da pokuša realizirati svoj koncept je veliko pitanje jer bi to ugrozilo sve što do sada postoji. Često puta nešto bolje i naprednije nema šansu upravo zbog ovoga jer mnogi imaju svoje interese i ne možeš samo tako kontra toga.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 29.11.2021. u 01:43.
sakomako je offline   Reply With Quote