Tema: Automobili
View Single Post
Staro 07.11.2019., 07:33   #46833
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova
@Chandler @Colop

IMHO lako je bit ovlasteni, kad 99% sto radis je "ne valja, moramo mijenjat dio". Ni p od popravka u klasicnom smislu.
Nije samo da ne popravljaju nego se pitam da li itko od njih radi servis u pravom smislu ili samo promjene ulje, filtere i drugo sto je na toj i toj kilometrazi ili tim i tim godinama propisano od tvornice. O kontrolama bitnih sklopova automobila da ne pricam, to valjda nitko ne napravi iako vjerujem da u svim uputama proizvodjaca postoji popis kontrola koje moraju napraviti na svakom servisu.

Davno nekada, imao sam Astru G. Kako sam radio puno kilometara godisnje auto je bio redovni posjetitelj ovlastenog servisa za redovne servise na odredenim kilometrazama. I tako na jednom servisu dodjem ja po auto ("dodjite za sat i pol, auto ce biti gotov") i auto na dizalici. Vele mehanicari evo auto je gotov za par minuta, pa cete ga moci preuzeti. Napominjem da sam dosao sa autom na redovni servis po kilometrazi, nisam trazio da mi mjenjaju ulje i filter nego sam dovezao auto na servis stagod se na njemu trebalo raditi.
Srecom, utom ulazi u radionu sef servisa (tada sam mogao uci u radionu ovlastenog servisa, ne znam da li danas to itko dozvoli) i pita ove koji su radili na autu da li su prekontrolirali kocnice. Pogledaju oni u njega kao tele u sarena vrata i veli on jednom da ode po Ivasol, nasprica sve 4 kocnice i onda ih ispere miniwashom. Vjerovatno je vec letimicnim skicanjem primjetio nesto sumnjivo na autu. Napravi mehanicar to, spuste auto sa dizalice i sef servisa ga izveze i ode provozati. Vrati se nakon 10-ak minuta i auto ponovo dignu na dizalicu.
I imas sta vidjeti - na jednom od zadnjih diskova lagano slini kociona tekucina. Tada je sef servisa osuo paljbu po mehanicarima u stilu da nisu normalni jer su htjeli iz servisa pustiti auto kojem bi vjerovatno u kratkom vremenu mogle otkazati kocnice jer kako su slinile lako bi se to moglo pretvoriti u ozbiljno curenje i gubitak kocione tekucine.

Point is - iako je auto dovezen u ovlasteni servis na redovan i propisan servis ovi panjevi su samo mijenjali ulje i filtere bez da su odradili kompletnu kontrolu auta. I ja sam nakon ovlastenog servisa mogao ostati bez kocnica samo zato jer panjevi ne rade sve kontrole koje je propisao proizvodjac i koje bi normalno i trebali napraviti. Sva sreca da se ukazao sef servisa.
IMHO, svaki radoviti servis bi trebao ujedno biti i neki oblik tehnickog pregleda (a vjerujem da to i proizvodjaci propisuju), a ne samo zamjeni ulje i filter i vozi doma.
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information
Tumor je offline   Reply With Quote