Tema: Automobili
View Single Post
Staro 31.10.2013., 09:17   #8050
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Stavi 5 prosječnih ljudi u passata 1.9tdi-a 130ks, stavi njihovu prtljagu u gepek, i odi iz zg u rijeku, drži putnu brzinu npr 150km/h, pa vidi hoće li se nosit time ko da ima 600Nm momenta, ili kako ti kažeš 'tdi s toliko snage ima momenta da povučeš što želiš', ili će se ipak malo pomučit i potrošnja neće biti tako tdijevski bajna. Ja sam probao, i kako rekoh u ranijim postovima, ostao paf
Imao do prije pola godine passata karavana 110 KS. Išli na mjesec dana na Lošinj kao i svakog ljeta: auto krcat do plafona, na krovu kutija krcata, vukao doslovno stvari da ih imaš šta iznositi sat vremena.
Potrošnja s klimom i nekom prosječnom vožnjom AC 130-140 km/h i otvorene ceste 80-90 je bila 6,1 prema BC.
U istim tim uvjetima isti taj auto sa benzinskim agregatom bi trošio sigurno 20-30% više goriva i sigurno je da bi tako nakrcan sporije prestizao na otvorenoj cesti, jer ti za prestizanje ne treba razvlačenje cijele brzine nego 700-800 okretaja koje tdi nabere puno brže. Benzincac linearno nabire, dok tdi ima val momenta koji mu je dovoljan da prestigne kamion od 17 metara brže od benzinca kojeg uz to moraš zakucavat u nižu.
Dovoljana je i činjenica da je danas 9 od 10 auti te klase sa dizelskim agregatom jer je benzinac u toj klasi prerastrošan i ne zaslužuje toliko goriva. Pusti ti sad putne brzine od 180-200 km/h, tako se ne vozi kad imaš obitelj nego samo 10-20 kilometara kad si sam i ideš se malo poganjati s nekim.
Juan je offline   Reply With Quote