View Single Post
Staro 12.10.2005., 19:28   #1
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,102
Uveden Pizza zakon

'

Prvo uvod o spomenutom zakonu
Danas sam bas nakon nekog vremena ponovo jeo talijansku Pizzu u jednom talijanskom Pizza restoranu u Austriji, pa me ovaj arhiva sken podsjetio da prokomentiram stanje kod nas.

Kad god pojedes pravu talijanku u samoj Pizza domovini ili u nekom nativnom ITA restoranu, uvjek ostane aluzija na suhoparnost nasih domacih pizza.

OK, ne jedem sireve ni meso, no vegetarijanske pizze su isto poslastica, posebno kad su od prave integralne moke.

Kod nas via Vlaska ZG, postoji jedina Pizza u HR koja se pravi bas od integralne moke a zajedno samnom degustiralo ju je i par forumasa na svoje odusevljenje.

No natrag na temu.

Svatko ce reci da u svom kvartu ima ili zna za bas najbolju pizzu u gradu, no realno govoreci vecina pizza u HR je formom i pripremom identicna ili jako slicna.

Mogu one oscilirati po kvaliteti i svjezini namjernica (pohvalno) i evenutalno mekoci kore, no budimo iskreni, samom formom nase pizze su gotovo identicne.

Talijanska pizza je über mekana, sa apliciranjem povrce na nama potpuno nepoznat i drugaciji (natural) nacin, sami umaci su razine kakve uopce nema tradicije kod nas. Kod nas se povrce kod vecine Pizzerija doslovno baca po pizzi a cesto iz konzervi

Po nasoj obali takodjer ima dobrih primjera kvalitetnije pizze ali opet nije potpuna. (uz par izuzetaka)

E' sad jedan od glavnih razloga koje ce vjerovatno svatko ovdje upuceniji moci potvrditi je zapravo cinjenica da vecina vlasnika precesto zbog kojekakvih $ razloga stalno uzima nove kuhare.

Tako cesto iz jedne pizzerije izlaze drugacije pizze u svega godinu dana. Na taj nacin nemoze se uopce razviti kontinuitet pripreme kao ni dizanje razine kvalitete.

Jeste li primjetili jos jedan fatalni minus kod 99% pizzerija u HR...
gotovo sve imaju pre male tanjure sa kojih pizze doslovno ispadaju dok ih pokusavamo rezati

Koliko puta sa uzasom gravitiramo pizzu da ne pada po nekakvom prljavom stolu na kojem je jos trag mokre spuzve, pepela ili jos gore ostatka necije tudje pizze, dok se borimo da je pocnemo istom rezati?

Samo jedna meni poznata ZG pizzerija se dosjetila pa stavila velike drvene pladnjeve koji su nekih 10% veci od same pizze, no sam izbor razlicitih pizza im je porazavajuci.

Isto tako koliko puta sam se uvjerio da krusna pec nije bas sveto pravilo za dobru pizzu jer ponekad je bas iz elektricne (sto jasno nije ideal pripreme) bila bolja od one prethodne krusne.

Htio bih cuti od vas za preferitete pizza u HR (neovisno o regiji)
Dapace, bas me morske i otocke regije najvise i zanimaju po izboru, neke egzote pizzerije koje prave bas po uzoru na pravi susjedni ideal.
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: tor. 06.07.2022. u 14:50.
Visage je offline   Reply With Quote