View Single Post
Staro 16.02.2007., 01:42   #3
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Ja sam probao Corsair TurboFlash USB 2.0 1 GB i taj radi. No radi se o sticku koji je sam po sebi dizajniran za ReadyBoost.

Probao sam i neke stare stickove koje imam po doma - SanDisk Cruiser Micro od 256 MB (radi) i neki generički Lenovo 512 MB kaj sam pobro na pressici (i taj radi). Uskoro kupujem novi stick, vjerojatno 2GB SanDisck Cruiser Micro ili Titanium, pa mogu i tog probat, ali vjerujem da oba rade.

S obzirom da sam nedavno proučavao ReadyBoost, eto kratkog sažetka:

Optimalna veličina sticka je 1:1 do 2,5:1 u odnosu na radnu memoriju.

Rade samo USB 2.0 stickovi.

Vista sama prvojeri da li je stick dovoljno brz za ReadyBoost kad ga se prvi put prilključi na sistem i u skladu s tim ponudi opciju korištenja ReadyBoosta.

Moguće je koristiti samo dio kapaciteta diska za ReadyBoost, dok je na drugom dijelu moguće držati datoteke.

Stick je moguće izvaditi usred rada i ništa se loše neće dogoditi s računalom. Na njemu je samo kopija podataka koji se inače nalaze na hardu. Sami podatci koji se nalaze na sticku, a potječu od ReadyBoost funkcije su enkriptirani 128-bitnom AES enkripcijom tako da ih nitko ne može pregledavati (može, ali za crackanje je potrebno dosta znanja/vremena).

Ubrzanje pri korištenju ReadyBoosta nije odma vidljivo. U principu se radi o ekstenziji SuperFetch funkcije implementirane u Vistu. SuperFetch prati pokretanje aplikacija na računalu i cacheira podatke s diska na slobodni dio radne memorije zavisno o tome kako korisnik koristi računalo. Što više vremena prolazi, to SuperFetch radi bolju bazu načina rada korisnika i shodno tome postaje efikasniji. S obzirom da je ReadyBoost ekstenzija SuperFetcha koja omogućava proširivanje ovog cachea i na flash memoriju, dodatne performanse odnosno poboljšanje odziva sistema neće biti trenutačno nego će se poboljšavati u skladu s vremenom korištenja operativnog sistema/rada na računalu s Vistom.

ReadyBoost funkcija trenutno radi sa samo jednim uređajem koji čak niti ne mora biti USB stick. Rade i memorijske kartice koje su na računalo spojene preko USB 2.0 sučelja.

ReadyBoost funkcija je dizajnirana primarno za korisnike koji si ne mogu priuštiti dodatnu radnu memoriju. Dodavanje radne memorije će mnogo više povećati performanse računala u odnosu na dodavanje bilo kakvog USB sticka/flash memorije.

Performanse pri korištenju ReadyBoost funkcije najviše će osjetiti korisnici koji intezivno rabe mnogo različitih aplikacija, često istovremeno.
Beren je offline   Reply With Quote