View Single Post
Staro 08.11.2018., 21:11   #41
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Znaci, navodis druge da rade ono sto ti nisi, poduzetnice, a moglo bi im prouzrociti razne vidove steta i nevolja.

Siguran sam da je po ZKP-u to kaznjivo.

Da se razumijemo, nitko sretniji od mene da je to sto ti pricas istina. Sto je, doduse, sudeci po tvojim prijasnjim eskapadama, skoro pa tesko za povjerovati. Ali laprdanje da se netko ide kurciti poreznoj temeljem tvojih linkova koje sam nisi isprobao je vec lagano zlonamjerno.

Reci ti onda meni kako porezna utvrđuje dali je nešto legalno osim putem računa, jer ESD software danas isporučuje i Microsoft?


Ja sam kupio kako sam rekao i koristim, nitko mi do sada nije stavio primjedbu, Microsoft uredno uvažava nabavljene keyeve.


Kada će eventualno inspektor stavit primjedbu vidjet ćemo što će biti, ja sa svoje strane držim da je sve po zakonu i da ne radim nikakvo protuzakonito djelo i zato rekoh kolega ovdje je rekao da je dobio riješenje od inspekcije, pa neka pokaže po kojoj osnovi su mu to napisali i jeli kao prvo nabavio to što je na legalan način, dakle od tvrtke koja mu je ispostavila legalan račun i dali je nakon nabave kod Microsofta provjerio vjerodostojnost ključeva? Ja sam kod provjere dao Microsoftu sve podatke o mojoj tvrtki i nitko nije ništa kazao da nije u redu, a s njima sam kontaktirao do sada više puta prilikom reinstalacije tog softvera i svaki puta je bilo sve u redu.


Opet kažem da sam ja kao kupac sa svoje strane napravio što sam mogao da provjerim da su softver i ključevi legalni. Račun je dokaz kupnje. Ako je nešto protuzakonito molim da mi se kaže što? Ako je problem u ključevima tu je prodavač i Microsoft pa neka ganjaju prodavača. EU sud je donio odluku da je transfer ključeva na novog vlasnika dopuštena i zakonita radnja što se tiče prava kod korištenja softwera i tu priča završava, a da je tako potvrđuje i odnos Microsofta prema toj odluci koju poštuje i ne stvara probleme kod prijenosa ključa na novog vlasnika.


Inspekcija dakle sa time ne bi trebala imati ništa jer se to nje ne tiče ako je to sve po zakonu i nitko nema štetu, a vlasnik softwera Microsoft urdeno prihvaća promjenu vlasništa nad ključem.


Što se tiče cijena za ključeve ima ih od do. Sve dok iza ključa stoji legalna tvrtka i izdaje legalni račun, a Microsft mi na moj zahtjev potvrdi da su ključevi u redu što bih ja trebao sada još dodatno učiniti da zadovoljim inspekciju osim da im predočim račun i da dobiju od Microsofta potvrdu da su ključevi legalni.


Na osnovu čega ta inspekcija ima mene pravo kazniti i po kojem to zakonu, a iznad njih stoji odluka EU suda da je to sve legalno i zakonito.


Jer vlasnik softwera ostaje Microsoft, a kupljeno pravo na korištenje tog softvera dokazuje se legalnim ključem koji je kupljen na legalan način. Vlasništvo nad ključem je po odluci EU suda prenosivo.


Dakle volio bih vidjeti što je inspekcija i po kojoj osnovi napisala riješenje pretpostavljam o kazni ovdje kolegi koji se je javio. Ako je s njegove strane bilo sve legalno, onda krivnja može biti jedino na tvrtki koja mu je prodala ključ za korištenje softwera koji je i dalje u Microsoftovom vlasništvu. On je kupnjom ključa kupio pravo na korištenje tog softvera u skladu sa pravima koja su pokrivena tim ključem i dok koristi taj softver pod danim pravima koja obuhvaća taj ključ on ne radi nikakvo kazneno djelo i nema razloga za kažnjavanje od strane inspekcije.


Inspekcija nema pravo zahtijevati disketu, CD ili USB kao nosač softvera jer se danas taj softver distribuira elektronskim putem a isto tako i ključevi. Jedini dokaz može biti i mora je račun kojim se dokazuje legalna nabavka ključa za korištenje softwera naravno od legalno registrirane tvrtke, a ne od nekog nn privatnog dilera ilegalnog softwera. Ako postoji problem sa ključevima onda neka inspekcija naganja onog tko distribuira te ključeve i tu priča prestaje za tvrtku.


Tvrtka može eventualno izgubiti pravo korištenja softvera ako su ključevi od strane prodavača nabavljeni ilegalno, ali kako da to kupac provjeri ako je prije toga i od Microsofta dobio potvrdu da je sve u redu.


Ako gubi na zahtjev inspekcije pravo korištenja ovih ključeva ima pravo na povrat novca od strane tvrtke koja mu je te ključeve prodala kao i na svu štetu koja je iz statusa ključa proizašla, jer je kupac odnosno tvrtka koja je kupovala taj ključ sa svoje strane uradila sve da provjeri da se radi o legalnoj trgovini sa pravima korištanja softwera koja iz vlasništva nad tim ključem proizlaze.


Ovo vrijedi za ključeve koji se nabavljaju na legalan način, u svim drugim slučajevima rizik je na strani kupca.


Tvrka kupac nema drugog načina da sazna dali je ključ legalan od gore do sada spomenutog. Što se tiče cijena za ključeve na tržištu, s obzirom da se radi o slobodnom tržištu cijena je stvar tvrtke koja takve ključeve prodaje, nije na strani kupca da kupuje najskuplje ključeve jer ni to ne mora biti garancija da su ključevi pribavljeni na legalan način, a kupac to nikako ne može znati, već je tako nešto u domeni inspekcije i služba kojima je to posao.


Sve dok na strani prodavača stoji legalno registrirana tvrtka, za vjerodostojnost ključeva i njihovu legalnost odgovara tvrtka prodavaoc, nikak0o tvrtka kupac. I dok tvrtka kupac dodatno izvrši provjeru ključeva kod Microsofta, ona time sa sebe skida svaku zakonsku odgovornost, tako da inspekcija nema na osnovu čega pisati kaznu, jer tvrtka kupac nema drugog načina provjere ključeva, a kažem da je odluka EU suda da su ključevi prenosivi.



Distribucija softwera i ključeva u ESD obliku je danas normalna stvar i više ne postoji medij nosioc softwera niti ključeva, tako da inspekcija nema zakonsku osnovu po kojoj će zahtijevati od kupca bilo što drugo nego legalni račun iz kojeg je vidljivo od kuda i koga je taj softwer i ključ za njegovo korištenje nabavljen, a ako tvrtka kupac taj softver koristi u skladu s pravima koja joj dopušta kupljeni ključ ona ne čini nikakvo kazneno djelo i nema zakonske osnove da se protiv nje od strane inspekcije vrši bilo kakvo kažnjavanje. Inspekcija može napisati kaznu, samo ako je sve bilo legalno na strani tvrtke koja je koristila nabavljeni softwer i ključeve koji dolaze uz njega, teško da će takva kazna opstati na višoj instanci, a pogotovo na EU sudu koji je donio odluku da su ključevi odnosno prava korištenja softwera koja iz vlasništva nad ključem proizlaze su prenosiva, a Microsoft kao vlasnik softwera oko toga ne pravi probleme, jer su mu prava korištenja koja proizlaze kupnjom ključa ionako plaćena i ne trpi nikakvu štetu iz tog čina a što je odlukom EU suda i potvrđeno kao legalan i zakonit čin.


Dakle inspekcija može što hoće, ali postoji zakonit put da se to ospori a iza svega toga stoji odluka EU suda u pogledu prenosivosti prava korištenja koja se ostvaruju kupnjom ključa, jer ne možeš pravo korištenja softwera koje je stečeno kupnjom ključa negirati zbog promjene vlasnika tog ključa i zahtijevati još jednom plaćanje tog istog prava koje je već jednom naplaćeno od strane vlasnika softwera.


I posljedica te odluke je današnje preferiranje vlasnika softwera da se korištenje softwera naplaćuje na mjesečnoj ili godišnjoj osnovi, bez da se jednokratno prodaju ključevi koji imaju pravo trajnog korištenja softvera, dakle odluka suda ih je natjerala na promjenu poslovnog modela, pa tako danas kada se prodaju ključevi, takav softwer više ne obuhvaća u sklopu ključa redovnu nadogradnju, nego što si kupio kupio si.


Inspekcija je sa svojim shvaćanjima i tumačenjima zaostala u prošlosti jer ju je pregazila sudska praksa kao i novi poslovni modeli proizvođača softwera i na svakom sudu se može pokazati i dokazati da nemaju osnove za kažnjavanje ako je tvrtka korisnik softwera i ključ za njegovo korištenje nabavila na legalan način od legalne tvrtke i koristi ga u skladu sa pravima koja taj ključ pokriva, a jedini dokaz kojji inspekcija može zahtijevati je legalno izdan račun o kupnji ključeva za korištenje softwera, jer danas u praksi realno gledano ničeg drugog kao kupac niti ne možeš u većini slučajeva niti dobiti, jer je sve u elektroničkom obliku i skida se sa servera vlasnika softwera ili tvrtke koja prodaje ključeve za korištenje tog softwera.


A na kraju krajeva gdje piše u zakonu da moram nabaviti verziju sa instalacionim USB ili DVD, ako mi je ESD varijanta znatno povoljinja kao krajnjem kupcu, s kojim to pravom inspekcija može zahtijevati od bilo koje tvrtke da nabavlja skuplju varijantu nekog proizvoda, što je u suprotnosti sa postavkama i filozofijom slobodnog tržišta i poduzetništva?


Malo si razmislite o ovome što sam napisao. Ne ulazim u to da inspekcija ima drugačiju praksu, ali to je njihov problem, jer su se dužni uskladiti sa novom praksom distribucije softwera i ne mogu je negirati kao takvu i zahtijevati od tvrtki kao korisnika softwera ono čega više nema kao dokaz legalnosti softwera (CD, DVD, USB, naljepnice jer se danas softwer najjeftinije nabavlja u ESD obliku što je jeftinije i vlasniku softwera, kao i distributerima ključeva, a na kraju i krajnjim korisnicima). Jedini mogući dokaz legalnosti je legalan račun izdan iz legalnog izvora a to je tvrtka prodavaoc ključa.
sakomako je offline   Reply With Quote