View Single Post
Staro 16.10.2018., 11:39   #608
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 666
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Gdje mi sta trenutno pase tamo drzim a porezna apsolutno ni da je priupitala nesto...
"Parkirao sam na nedozvoljeno mjesto, nisam dobio kaznu. Dakle parkirao sam na dozvoljeno mjesto."

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Kreditna kartica se moze kompromitirati, ocititi, zaduziti... ziro je svakako najsigurnilji oblik online placanja jer moze "otic" samo sto je trenutno na njemu.
Ces plakati kad ti kreditnu netko "stisne" na 10 rata online... al si siguran od porezne jel
Može se dogoditi da je kreditna kompromitirana, ali ne može se dogoditi da me netko "zaduži" ili "stisne 10 rata".

Zašto? Zato što postoje mehanizmi protiv toga. Nekoliko njih.

Za početak - u HR kod nekih banaka/kartičara imate opciju SMSanja svake transakcije. Osobno imam to uključeno, svaka transakcija na kartici, bila ona od 1 lipe ili 99999999 kuna, meni stiže SMS u roku 10 sekundi s detaljima plaćanja.
Ukoliko se kartica ukrade, meni stižu detalji transakcije odmah, zovem banku i prijavim fraud. Oni stopiraju i ja sam zaštićen.

Ako nemaš opciju sa SMS-om, na kraju mjeseca svakako dobivaš izvode.
Primjetiš transakciju koja nije bila tvoja (nije autorizirana), prijaviš i ako je zaista tako, nakon istrage oni storniraju, ti ne plaćaš ništa ili plaćaš ograničen iznos definiran općim uvjetima banke (npr. u RBA je to do max. 1125kn, u Erste do max 400kn)

Nadalje, prepoznaju se fraud sourcevi pa se sve kompromitirane kartice unaprijed blokiraju. Prepoznaju se fraud destinationi pa se merchanti blokiraju.
Neke naprednije opcije uključuju cross-referencanje IP adrese u trenutku plaćanja s lokacijom mobitela, za ovo znam da određeni kartičari imaju na nekim tržištima jer sam bio uključen u projektima implementacije.

Karticu su mi skimmali (službenu doduše) i sve troškove smo povratili, tj. nisu bili naplaćeni.
A bio sam i na drugom kraju spektra gdje smo izdali robu plaćenu ukradenom karticom, i vjeruj mi da banku nije uopće zanimala činjenica što smo tu istu robu izdali, taj novac nismo vidjeli, istinit korisnik ukradene kartice je bio u potpunosti zaštićen.
(iz ovog razloga kod nekih online transakcija merchanti će vas naknadno tražiti presliku osobne, kako bi oni bili zaštićeni)

Ovo je mali djelić onoga što rade. Stoga ne, neću plakati ako mi netko "stisne 10 rata".
Ali bi mogao plakati ako i kad mi se porezna javi, jer s njima nema pregovora i nažalost u HR puno ovisi na koga naletiš. Često je ishod razgovora s njima protivan logici i zdravom razumu.

Apsolutno si hrabar sa svojim "nek mi duvaju kiflu". Ja nisam
bigAdvance je offline   Reply With Quote