View Single Post
Staro 12.02.2023., 22:29   #1
suvi
Registered User
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Custom umrežavanje kuće

Pozdrav svima,

Živim u kući (podrum, visoko prizmelje, 1kat i tavan - stanovi cca 200m2 svaki i armiranobetonska deka na svakom katu), a s obzirom da imam T-comov gigabitni Internet (koji u average vuče oko 940Mbps i daje oko 540Mbps), htio sam sve katove osim 1kata spojiti u jednu mrežu jer mi jednostavno nema smisla plaćat 3 pretplate, tako da mi nije problem sad potrošiti više novaca jer računam sa uštedom od oko 500kn mjesečno ako ovo sprovedem u djelo.

Niže je skica kako je provedeno kabliranje među katovima i po stanovima (svugdje je cat7 – znam da je overkill ali sam dobio jako povoljno), te sa mojom idejom kako napraviti custom mrežu.

Koristim i Maxtv i VOIP te sam uspio nabaviti PPoE i VOIP SIP podatke (username i password) od Tcoma.

Ideja mi je da bude sve od TP linka zbog kompatibilnosti, ali sam otvoren i za druge prijedloge.

U stepeništu ispred tavana mi je mrežna kutija sa ONT i mislio sam svakako staviti odmah iza njega u isti ormar TP link VR2100v(EU) jer mi je potreban i VOIP u podrumu (provučen je direktno kabel kroz stepenište od ONTa do podruma za telefon).

Uglavnom najbitniji je tavan od cca 200m2 te mi je provučen kabel iz centralne sobe prema ONT kutiji u stepeništu, a tu bi stavio router sa jakim WIFI jer koristim oko 25 WIFI uređaja istovremeno, da podržava MaxTv kalibraciju i da ima koji gigabit ethernet priključak za custom IPTV i LAN.

Ovdje mi je ispao Archer AX90 - AX6600 Tri-Band Wi-Fi 6 Router kao neki izbor, znam da je skup ali ajmo reći da novci nisu neki problem jer želim trajno i prije svega jako dobro rješenje, a ovaj bi trebao imati sve po specifikacijama (gigabit portove, IPTV opciju, WIFI 6 sa meshom i puno antena za velik domet).

Pregrade su sve od knaufa tako da mislim da bi ovaj trebao pokrivati cijeli tavan ali ako netko ima drugačije mišljenje odnosno ako je potrebno više uređaja za pokrivenost, slobodno predložite. Sve sobe su spojene Cat7 kabelom sa sabirnicom u toj centralnoj sobi di mislim staviti jedan router ako je dovoljan.

U visokom prizemlju i podrumu koji su isto cat7 kablovima spojen iz ONT kutije na tavanu, mi je načelno potreban samo router sa dobrim signalom da se možda stavi cijela kuća u neki mesh jer je eto to sad moderno i da se potencijalno može kalibrirati za dodatan Maxtv prijamnik odnosno custom IPTV (sve preko ethernet kabla) ako ga kasnije mislim uzimati. U prizemlju i podrumu ima max do 5 wifi uređaja istovremeno. Isto bi volio pokriti sa jednim uređajem po katu ali ako mislite drugačije, slobodno.

Za ova dva prostora je možda Archer AX90 - AX6600 Tri-Band Wi-Fi 6 Router overkill, pa sam otvoren za neki drugi prijedlog ako imate.

Uglavnom ideja mi je da to sve ima smisla i da dobro radi i da su uređaji međusobno dobro konfigurabilni, a ako bi sve ovo mogao staviti i u neku mesh mrežu bilo bi još i bolje.

Ako sve ovo skupa nema smisla, otvoren sam za drugačiji prijedlog.

Hvala svima na idejama.

https://ibb.co/Fghpby5


Zadnje izmijenjeno od: suvi. 12.02.2023. u 22:35.
suvi je offline   Reply With Quote