View Single Post
Staro 18.05.2015., 15:52   #2105
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Xiaomi Mi Note

1. Uvod

Mobitele unazad dvije godine mijenjam kao carape. Bavim se poslom koji mi to omogucuje, pa onda takve stvari i iskoristavam. Koristio sam sve i svasta, ali evo samo par zadnjih modela koje sam imao i prodao: G2, G3, OnePlus, Mi3, HTC One m8, Note 3, Redmi Note, itd.

Samo je jedna konstanta kod mene, a ta je bila da uvijek imam iPhone uz neki drugi mobitel. Prije 5 godina sam presao na OS X, a simbioza iOS-a sa OS X-om uz fluidnost iPhonea i male gabarite mi odgovara. Poprilicno.

No nedavno sam ostao bez iPhonea. Prije 2 mjeseca zena ostala bez moba, poklonio sam joj svoj 5s. I od tada prodao sve sto sam imao, odlucio se ici za dual sim dok ne dodje iPhone 6s. Na tom tragu bez trunke razmisljanja odlucio se za Mi Note, jer sam sa Xiaomiem u proslosti bio i vise nego zadovoljan.


2. Hardware

Xiaomi je na glasu kao kineski Apple. I stvarno se trude to biti. Apple im je ocito uzor u svemu, od softwarea pa sve do hardwarea. Mi Note je uredjaj koji ce 99,99% ljudi na prvu osvojiti. Staklo naprijed i nazad, aluminij po boku. Uzeo sam crnu varijantu sa 64gb storagea, i uredjaj stvarno izgleda i djeluje odlicno.

'2.5D glass' (Xiaomi ga tako nazvao, zato sam stavio pod navodnike) na poledjini uredjaja izgleda perfektno. I pomaze u rukovanju ovako velikim monstrumom. No ujedno cini uredjaj poprilicno skliskim. Moram priznati da je ovo uredjaj koji najvise klizi iz ruke od svih koje sam imao, vidio i isprobao. Nevjerojatno je koliko je sklizak. I dok radi dizajna od mene dobiva ogroman plus, radi ovoga ide jedan veliki minus.

Mobitel je takodjer poprilicno tanak, sto ponovno donekle olaksava rukovanje istim. Cjelokupni dizajn je stvarno za samu pohvali, i iskreno, jos ni jedan mobitel nije ostavio tako dobar dojam na mene po pitanju dizajna. Pa cak ni famozni apple sa iphoneom.

Cijeli mobitel je nekakav ludi mix iPhonea 5 i iPhonea 6, ali sa primjesom S6E, iako je izasao prije navedenog. Osim vec spomenute sliskosti, ne mogu mu nista drugo zamjeriti.

Display je prekrasan, malo vuce na amoled ekrane radi zasicenosti boja (moze se lako iskljuciti u postavkama na srecu), tako da ce biti privlacan i ekipi koja ne moze bez amoleda. U zatvorenim prostorijama i u hladu mogu ga bez problema koristiti na 50% osvjetljenja, ili cak i manje. No na suncu ipak nije toliko dobar, pa je potrebno 90-100% da bi ga normalno koristio. Sve u svemu bez vecih zamjerki ovdje. Nije sigurno bolji od displaya na samsungovim i/ili apple perjanicama, ali je u vrhu sigurno. Meni osobno puno bolji od G3 npr.

Kamera je pak stvar koja me dosta ugodno iznenadila. Prvo da kazem, amater sam po pitanju fotografije. Uvijek automatiku koristim, manual postavke ne diram jer ne znam sam ni namjestiti kako spada. I ne slikam previse, ponekad (rijetko) kad izadjem vanka, uglavnom vlastitu djecu, tako da nikad nisam uzeo vremena da malo detaljnije proucim tu tematiku.

No znam da je kamera na Mi3 recimo solidna. Nekakav prosjek. Ali na ovome je vec vrlo dobra, dapace, za ono sto meni treba i odlicna. U direktnoj usporedbi sa iPhone 6 kamerom ipak ostaje iza, iP6 ima bolju. Ali da je ova nesto puno losija - nije. Bolja dosta nego na OnePlus One npr., mozda cak i malo bolja od G3. Ponovno, amater sam po tom pitanju, pa imajte i to na umu.

Baterija je gotovo pa odlicna. Koristim dvije kartice u ovom mobitelu kako je isti dual sim. Bez vecih problema potraje mi od 06:30 do 21:30. Ostane mi nekih 15-20% na kraju veceri.

Koristim pomalo viber i wa, ali dosta maila (4 sync accounta), ponesto surfanja i poprilicno poziva. Poruke ne saljem. Tu ubacit i malo jubitoa, i poprilicno puno audiblea. Nekih 4:30h SOT-a uz takvu upotrebu, sto je i vise nego odlican rezultat kad uzmem u obzir da su unutra dvije kartice.

Ocekivao sam da cu imati problema radi dvije kartice da dan prodje bez punjaca, ali eto nemam. Da koristim samo jednu vjerojanto bi to i malo dulje potrajalo, no vise od ovoga mi ni ne treba pa ne radim nekakvu frku oko toga.

Same specifikacije necu spominjati ni opisivati, nema smisla. Pregrst je recenzija po netu pa koga zanima lako sve nadje.


3. Software

Ovo je dio radi kojeg volim xiaomia. MIUI obozavam, i iako je ponekad znalo biti manjih problema, MIUI sam oduvijek volio. Na Mi Noteu nisam imao (za sad) jos uvijek ni jedan problem. Ni najmanje vrste. U pitanju je Android cije sucelje neodoljivo podsjeca na iOS. Ali IMO Xiaomi je mozda iskopirao Apple, ali je napravio puno bolji posao. Naravno, ovo je sve stvar subjektivne prirode, pa ono...

Nije samo izgled iOS-a u pitanju, vec i animacije. Ako ste koristili iPhone znate za spotlight pretragu koja je meni osobno poprilicno korisna. Ovdje istom gestom imate istu pretragu, sve je toliko slicno do te mjere da su i animacije identicne.

Najdraza animacija mi je kad drzis power button 1-2sec. Dolazi izborni za reboot, turn off, airplane i silent. Animacija je cisti primjer iz Appleovih dizajn guidlinesa, i odradjena je perfektno.

Cijelo sucelje je pregledno i lako za snaci se. No animacije i navigacija po sucelju odusevljavaju. Ekipa si je dala truda, i sve se stvarno isplatilo. Ni jedan manji lag, ma ni micro lag jos nisam imao. A odmah sam na mob natrpao cca 15gb glazbe, dosta audible knjiga, kao i 20ak aplikacija koje redovito koristim.

No MIUI v6 je izbacio neke korisne stvari iz MIUI v5, tipa podesavanja grida na homescreenu, itd. Navodno ce sve te sitnice polagano vracati nazad tako da jedva cekam

Kome se ne svidja koncept app drawera moze slobodno instalirati 3rd pary launcher, ipak je ovo android u pitanju. Ali je po mom misljenju steta ne dati MIUI-u barem 1-2 tjedna sanse. Mislim da bi vecina ekipa odustala od ladicara kako bi zadrzali MIUI


4. Zakljucak

Mislim da se iz recenzije sve moze lagano skuziti. Mobitel mi je legao odlicno. Dual sim je meni osobno poprilicno koristan, iako mi i dalje nedostaje jedan manji mobitel radi lakseg baratanja istim jednom rukom. No za sad cu biti samo na ovom cudu, jer nemam nikakva razloga da trazim dalje.

Od samog build qualitya, softwarea pa cak i baterije, sve je jednostavno na takvom nivou da nema smisla mijenjati. Mobitel je recimo fluidniji i bolje napravljen od jednog Notea. IMHO naravno prije nego me neki napadnu.

Nisam recezent, niti to zelim biti. Nisam ni pokusao biti objektivan, jer to ne mogu biti. Ukoliko je netko razmisljao o ovom Noteu, neka ne razmislja dalje. Neka kupi, sumnjam da ce pozaliti

Ja sam odmah od predstavljanja odluci ici na Mi Note. Mi Note Pro sam otpisao radi 2k displaya, a na kraju su tu jos i problemi sa s810.

Ukoliko netko ima kakvih pitanja, slobodno pucajte
Mileni je offline   Reply With Quote