View Single Post
Staro 02.09.2018., 00:35   #4002
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Yaxyo Pregled postova
Molim da me ispravi netko:
Gledam 860 EVO i 860 PRO od 500/512GB. Koliko vidim vise manje ista stvar a razlika je 500njak kuna?
Nisam pratio 8xx seriju podrobno, ali siguran sam da je razlika kao i kod 970 pro vs evo: vrsta memorije.

Razlika je u tipu NAND memorije: PRO koristi MLC (skuplje), EVO koristi TLC (jeftinije).

Kad se gledaju reklamirane brojke, PRO je neznatno brži od EVO, stoga se većina korisnika zbunjeno češe po glavi gledajući u tu mizeriju od razlike u performansama.

Radi se o vrlo dobrom i funkcionalnom triku, koji ujedno opravdano dublira kao marketinški trik.

EVO verzija diskova koristi tzv. SLC cache, TurboWrite - odvojen dio TLC memorije koji je konfiguriran kao SLC, te se određena količina podataka može zapisati na disk osjetno većom brzinom. Za krajnjeg korisnika je veličina SLC cachea dovoljna da u 99% slučajeva uvijek može iskoristiti veću brzinu diska.

Cache, kako mu ime kaže, je privremena memorija. Pošto je cache ograničenog kapaciteta, ako se napuni, SSD će raditi TLC brzinom (sporije). Ako je podatak koji je potrebno zapisati na disk veličine <= od SLC cachea, on će prvo biti zapisan u SLC dio memorije, te će se paralelno ali naravno sporije ti podaci upisivati u TLC dio SSD-a.

Postoji i dinamički SLC cache kod 970 EVO, što još dodatno komplicira cijelu priču, no nije bitno za shvaćanje osnova.


Vrijedi spomenuti da su razlike osjetne između serija SSD-a, ali između SSD-a iste serije različitih kapaciteta. Razlog je različita konfiguracija (veličina) TurboWrite memorije.

Naravno, veliku ulogu igra trajnost diska (total writes) koji direktno ovise o korištenoj memoriji, ali za krajnjeg malog korisnika, TLC je zadovoljavajuć.

Za više informacija preporučam potražiti keywords: "SLC vs MLC vs TLC", "Samsung SLC cache", "Samsung TurboWrite".
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote