View Single Post
Staro 21.02.2012., 02:07   #112
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Prije 3 mjeseca sam uzeo Cosmosa i od tad traje moja borba sa slaganjem noiseless kompa.

Prelaskom u novo (bolje) kućište mislio sam da cu prije doc do krajnjeg zadovoljstva. Tim vise sto sam konačno imao skoro pa naj silent kućište, kupio 3 GT-a, HDD silencer, i jos dosta sitnica koje su imale samo jedan cilj, a to je nečujno računalo.

Proveo sam doslovno noći na podu uz kućište osluškivajući pojedine komponente/ventilatore. I na kraju je rezultat bio popriličino dobar, vjerujem da bi 99% korisnika zaključilo da se komp ne čuje uopće, ali ja sam ga čuo, pogotovo preko noći. Tim vise me kopkalo to sto nisam uspio otkrit izvor tok zvuka koji me smetao. Svi Scythe GT-i na potenciometru@5V, HDD u Scythe Himuru i to sve skupa na gumi u zatvorenom dijelu kućišta dodatno izolirano gumom. Ali čuo se zvuk najsličniji zvuku koji nastaje dok cijelo kućište rezonira, pa ga je samim tim bilo tesko locirat.

Prije 2 mjeseca je na red doslo i napajanje, tj njegov vent koji je nakon godina tihog rada prozujao. Ideja je bila nabavit GT-a 1450 rpm, ali pri ruci sam imao AC F12 1350 rpm probao stavit njega, i u idle je radio solidan propuh u napajnju, buka je bila zadovoljavajuca tak da sam ostavio njega u napajnju i tako si ustedio 115kn, jer toliko kosta GT. Sve to sam obavio po danu, i nekako poslije sam bio poprilično siguran da napajanje nije uzrok tog jedinog neželjenog zvuka.

Večeras sam malo testirao, iskučio sve ventove i storage disk, znači radio je samo vent u napajnjau i skuzio da se komp čuje jednako, sto je značilo samo jedno, da je taj F12 uzrok svih problema.

Na njegovo mjesto je privremeno dosao jedan GT 1150 rpm, ali on mi se čini nekako prespor u idlu, odnosno pravi premalo propuha kroz napajanje, tak da je u planu verzija od 1450 rpm, on ce vjerovatno na 5V raditi odgovarajući propuh.

Ali sad vise nema onog neželjnog zvuka/rezonancije, te sa sigurnošću mogu rec da imam nečujan komp, tj da sam zadovoljan ukupnim rezultatom tj tišinom. Je da je malo duze trajalo, ali isplatilo se.

Sad mi jos samo preostaje malo pilit po kućištu, tj srediti nekoliko sitnica, do kraja smislit i složit prostor za disk, ofarbat unutrašnjost u crno, naljepit gumu i na to spužvu. I naravno, usput slozit kablove i uskladit boje
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote