Tema: Svaštara
View Single Post
Staro 26.02.2024., 18:12   #83
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 97
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Samo se ti zezaj kolega, i ja sam bio na tvom mjestu... Ne tako davne 2014 kad sam useljavao u stan, potrošio sam preko 1,000 tadašnjih kuna na LED rasvjetu. Nekih 15 ili 16 komada GU10 reflektorica, više komada E27 od 9W (60W) i nekoliko od 12W (100+W). Žarulje su bile Heda, iz nekakve firme "LEDison" Formel ili Fornel ... već sam zaboravio.

No uglavnom nije ni bitno, iako je većina žarulja preživjela nekoliko godina bilo ih je više komada koje nisu izdržale ni jamstveni rok, a oglašava ih se kao nešto što može izdržati 10-20 godina službe. Ali ono najgore, potrošnja struje u stanu od 75m2 je ostala JEDNAKA (i to sa full LED rasvjetom) onoj iz prijašnjeg stana od 92.95m2 koja je imala gotovo pa cijelu rasvjetu žarnim nitima i/ili halogen. Imam čak i A+++ perilice i hladnjak ... dakle, očekivao bi da ušteda bude kao dan i noć

Ali sad mi je fakat dosta, kako se LED kvari i radi sranja (jedna mi je napravila i kratki spoj), vadim ih van i mijenjam sa klasičnim i halogenim. Kud su jeftine, kud imaju jako lijepu atmosferu ... gotovo da sam zaboravio koliko dobro izgledaju u odnosu na LED, pa čak i one toplijeg spektra.

Istina... I nije ovo jedini slučaj, postoji više mjesta gdje se mora koristiti klasična žarulja. U pećnicama recimo, ventilacijskim sustavima za grijanje ili hlađenje, itd. Zapravo industrijski pogoni, zato je uopće besmisleno stavljati upozorenja na kutiju i plašiti korisnike kako im bude nebo palo na glavu ako je stave u sobnu lampu.
Stare lampe izgledaju najbolje kad je u njima žarulja sa žarnom niti zbog toga što su dizajneri imali na umu koja će žarulja u njima svijetliti. Ušteda na mjesečnom računu kupovinom LED žarulja je čisti marketing. Sjećam se i ja tog hajpa i kako je netragom iščeznuo. A s njim i cijene LED žarulja. Ostavimo potomstvu u nasljeđe lekciju da ne nasjedaju na hajpove.

Struja nije toliko skupa kad imaš sitne potrošače. Ako netko oće značajnije uštediti na računu za struju, svejedno je koje žarulje koristi. Neka prilagodi potrošnju tamo gdje radi veći potrošač.

Umanjen radni vijek LED žarulje treba sagledati u svijetlu potrošačkog doba u kojem živimo u kojem je naglasak na učestaloj kupovini a ne kvaliteti robe ili njenoj dugotrajnosti.
Splitska Posla je offline   Reply With Quote