View Single Post
Staro 03.07.2022., 12:00   #7318
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,179
Evo da se i ja malo javim, igrao sam se sa nekim thinkpadima i natjerao ih na kraju da vrte (bar za ono kaj mene zanima) WinMe. S obzirom na postupak prilicno sam siguran da bi kemijanje prošlo i na Win98SE ali moguce i da je do mojeg specificnog modela tako da ak vama ne bude radilo you have been warned Također vjerovatno ce nekima biti malo suhoparno pa slobodno neka preskoce na slike na kraju i stave si mental note da imaju tu dokumentirani proces za podesiti grafiku, zvuk i chipset za T43 na W9x platormama 4 future reference...

Sad kada je disclamer out of the way krenimo

Dakle nakon fiaska sa R51e (barem u pogledu instalacije iceg vezanog za pre-NT OS arhitekturu, na Xpu laptop radi kao avion) nabasali su do mene BIOS locked T41 i "prošao sam svašta u životu" T43. T41 je bio ispravan osim krepane CMOS baterije i BIOS locka (taj eksperiment isto planiram u buducnosti) a T43 je stigao bez baterije, RAM poklopca i sa poluispravnom tipkovnicom kojoj neke tipke nisu radile. Kasnije cemo otkriti da je skrivao još neka iznenađenja...

S obzirom da sam po netu našao više instanci u kojima su ljudi tvrdili da su natjerali T4X modele da rade na Win98SE nije mi vrag dao mira pa sam sklopio frankenštajna od ove dvojice koje sam imao i krenuo da vidim koliko priče sa neta drže vodu.

Prvi korak je bila transplantacija tipkovnice sa T41 na T43, ugradnje friške CMOS baterije, vađenje suvišnog rama sa unutarnjeg slota (T43 je stigao sa 1.5GB što su samo potencijalni problemi kod w98 i inih arhitektura a za gaming nema benefita kod 512+ rama, tako da je keks od gigu morao van), generalno ciscenje laptopa, stavljanje poklopca za RAM sa T41 na T43, i popunjavanje šarafa koje su neki stručnjaci pogubili kod prijašnjeg raskapanja.
Ugodno iznenađenje je bilo da sam unutra našao termal pad sa kojim je netko izveo cooling mod na tipkovnici pretvarajuci donji dio tipkovnice koji je veliki komad aluminija u dodatni heatsink. O ovom modu sam vec citao po netu plus radio ga je i naš kolega Stereotyp tu sa foruma na svom T60 i navodno da stvar dela (nisam mjerio temp prije i poslje jer bi morao skidati pad i dva put raskapat laptop za što sam malo lazy hehe). U svakom slučaju sumnjam da bude naškodilo.
Za one koji ce rec "zato nisu radile neke tipke na prijašnjoj tipkovnici, manite se tih đavoljih modova" morat cu vas razocarati, 99% sam siguran da je prijašnji kvar posljedica zaljevanja tekucice plus tipke koje su bile u igri su doslovno na drugom kraju tipkovnice (HS je lijevo dolje a krepani su bili enter i ekipa iz oposite right kornera tipkovnice što def smrdi na neki spill kad su tako fino grupirane).

U svakom slucaju kada je frankenštajn bio u zadovoljavajucem stanju krenula je instalacija OS-a, odlucio sam se za ME umjesto 98ice jer je imao doslovno dva drivera (naravno nebitna za ista suvislo) vise od w98 drivera koji su službeno podržani plus nikad nisam koristio ME kako treba pa rekoh da spojimo dva eksperimenta u jedan. Najviše me zanimalo hoce li puknuti install na istom mjestu sa istim simptomima kao i zadnji put, što se kao što sam i mislio kada laptop bude imao normalnu graficku (x300u ovom slucaju) nije desilo. Testirao sam sa w98 i me setupima, setup prođe do kraja, prođe sve potrebne ekrane, izrestarta se i uđe u OS i radi bez gluposti. Da, u low res modu i 1u 6 boja i bez drivera, ali as intended za frišku w98 instalaciju. IRQ management u BIOSu je identican onom na R51 tako da sam potpuno uvjeren da nije do adresiranja između uređaja nego je problem to što se pre-NT arhitektura ne zna nositi sa sheranjem radne memorije između OS-a i grafike.

No kako bilo da bilo instalacija je prošla u redu, i nakon što sam dobio goli OS trebalo se poigrati se nekonvencionalnim izvorima drivera. Nakon malo njuškanja po netu naletio sam na post sa thinkpads foruma od jednog lika koji je izgleda slicno tvrdoglav kao i ja, i koji je fino u detalje objasnio kako podesiti određenu verziju catalysta uz lagano modanje inf fajlova i prevariti driver da prepozna i instalira x300 na w9x arhitekturi (ako netko bude ubuduce imao slican problem evo mu link https://forum.thinkpads.com/viewtopic.php?t=123342), ako link ne bude ziv javite se meni slobodno, pohranio sam sam modani driver lokalno pa vam ga mogu posherati preko necega ak zatreba. U svakom slucaju nakon malo modanja i restarta grafika je prodisala u svoj svojoj ljepoti i visokoj rezi. Kako ovdje imamo u igri 4:3 aspect i 2000te štimung odlucio sam se na 32bitnu 1024x768 rezu koja na ovom laptopu izgleda odlicno.

S obzirom da je device manager izgledao kao plantaža žutih usklicnika, sljedeci korak su bili chipset i zvuk. Zapravo svi ostali driveri su prošli (ili fejlali) po slicnom principu : skini 2000/XP driver i drži fige. Chipset, zvuk i još neke sitnice su prošli a LAN, WLAN i BT su ostali izgubljeni u borbi. Kod zvuka čak i postoji w98 verzija drivera koji bi trebao raditi ali ne radi ali zato radi 2k/Xp verzija tako da koga briga, em je noviji em radi. Međutim naravno kao što sam rekao bio je tu još jedno iznenađenje a to je da je prefrigani T43 zatajio da mu zvucnici ne rade. Što sam skužio kada se audio driver sa cjelim paketom softvera instalirao bez problema ali zvuk je bio no-no. Tj. bar ne na zvucnike, slušalice su radile uredno. A kada sam problem reproducirao i u Linux-u preko stika postalo je jasno da T43 skriva i krepane zvucnike. No nešto kasnije uz malo šarafanja i dodatnu transplantaciju i to se rješilo Odlicno je kod T41/42/43 a cak ako se ne varam i T40 da su slicno dizajnirani pa su dobri kandidati za doniranje među sobom. Npr. jedina razlika koju sam primjetio na T41 je da nema fingerprint reader koji T43 ima (za koji driver btw ne radi na WinMe tako da tak nebitno, a cak i da radi sumnjam da bih ga u ovom slucaju koristio). Možda se ubuduce poigram detaljnije i sa ovim driverima, navodno da se da pokrpati T43 sa T40/41/42 driverima ali trenutno mi se nije dalo kad sam vidio i čuo da igre rade kak treba

Moguce da jos neki feature isto visi jer mi je ostalo jos par stvari koje ne radi niti se baš žele predstaviti tko su i što su ali s obzirom da službeni ne-support za win98 i winMe ne bunim se s obzirom da i ovako laptop može bez problema služiti kao retro gaming mašina.

I za kraj par slikica...



Testirao sam cd verzije Tomb Raider 2, Soul Reaver 2, Unreal Tournament, prvog Hitmana i Bard's Tale. Prvo troje se instaliralo i radilo veselo i bez ikakvih problema sa detaljima nafrljenim na max, dok je Hitman patio od svog standardnog "proc mi je prebrz pa sve leti ingame" sindroma koji sam vec vidio u X navrata, i koji je do igre a ne do kompa. Bards' Tale se skršio u plamenu ali tbh mislim da je ta igra vec lagano pushing it... Tako da proglašavam projekt uspješnim, još mi je ostao i ekran, kučište i svašta nešta od donora za buduci slucaj da još nekaj rikne tako da win-win
Alien_200581 je online   Reply With Quote