View Single Post
Staro 29.04.2014., 08:19   #116
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Priznat ćeš da većina nema uzorak od 20 komada ili više, kao ti, nego govore, da prostiš, iz guzice.
OK, to stoji. Rekla-kazala je skoro za svu opremu, no osobno ne koristim "meni je rekao frend" već govorim iz iskustva.

Citiraj:
Recimo da je meni kroz ruke u 5 godina prošlo 10ak green diskova i niti jedan nije ni na trenutak zastao, a kamoli krepalo.
Dobro, po tome ih ti možeš preporučiti nekome. Sve je to stvar sreće.


Citiraj:
Ako ti imaš baš neku informaciju o tome da ih je u HR mnogo umrlo, onda pomozi s infom ljudima.
Recimo da jedan moj dobar prijatelj ima firmu koja prodaje isključivo WD diskove i zelenjava mu se vraća konstantno. Dobro je to što rikavaju pod garancijom pa nema nekog velikog gubitka. Jasno je da je pomor veći ako se više kupuju. Konkretno, on ima najviše prodanih zelenih diskova, jer ljudi gledaju da uzmu što veći kapacitet za što manje para. Naravno, niti su se informirali o brzini diska niti o kvaliteti.


Citiraj:
Naravno da je red serija bolja trenutno, nije toliko skuplja a ima dužu garanciju, to nisam sporio. I naravno da je green dobar za nebitne stvari, sumnjam da velike firme kupuju consumer najjeftinije diskove za važne stvari, pogotovo bez backupa.
Moja firma ih je kupovala zato kaj su jeftini. Postoje backupovi, ali kad su ti diskovi počeli odlaziti, tlaka je malo malo šerafat po serveru i restorat podatke i rebuildat RAID. Iskreno, to ne radim, ali ekipa koja to radi se pošteno naje8e svaki puta. Ali tako je to, kad nemaš para za bolje ideš na najeftinije pa na kraju ispada skuplje


Citiraj:
Long story short, kao i uvijek:
1. Svi diskovi krepavaju
tako jasno.

Citiraj:
2. Ne postoje meni poznata istraživanja koja govore da WD green serija krepava češće, dapače, izgledaju čak i pouzdanija
Ne postoje, ali ako se baziramo na vlastitom iskustvu, mislim da imamo puno pravo reći nekome da disk kupi ili ga zaobiđe. Eto primjer: frend me pita "dal da uzmem 3TB Green za xxx kuna?". Ja mu velim da ga uzme samo ako na tom disku ne misli imati ništa za čim bi mogao plakati, dakle nisam rekao nemoj uzeti. Za 3 mjeseca me zove i veli kako sam ga zacoprao jer jedno jutro je upalio komp i samo se iz diska čulo tik-tik-tik-zzzzzzz-tik-tik-tik-zzzzz i naravno, disk pun a kapacitet 0GB. Doviđenja HD i BR materijal

Citiraj:
3. Svemu treba raditi backup ako je važno, neovisno o disku
Uvijek i u svakom slučaju.


Citiraj:
4. Naravno da je disk s većom garancijom a neznatno većom cijenom bolja kupovina, neovisno o boji kojom ga firma brendira.
Istina, no kao što rekoh, baziramo se na nekakvim iskustvima. Svi su oni zmajevi na papiru. Ali čim fabrika radi skoro pa 2 identična diska (Green i Red), a jednom da 2 godine, drugom 3 godine za neznatno veću cijenu, nešto tu smrdi.
A o Seagateovih 12 mjeseci neću ni pričati.
Brko je offline   Reply With Quote