View Single Post
Staro 12.01.2019., 21:36   #27
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Post

Ovdje mrežni admin sa 10+ godina iskustva koji je radio na core-u, agregacijama i CPE segmentima u četiri naša telekoma. Sve ovo sam radio bez ijednog IT certifikata dobrim dijelom u vrijeme kada nije bilo YouTube tutorijala i sl. Vjerujem da sam kvalificiran da kažem koju o mrežnim poslovima na našim prostorima.

Ne pada mi na pamet više ikada raditi mreže u Lijepoj našoj osim ako me netko iznimno ozbiljan i profesionalan razuvjeri nekom kvalitetnom i cjelovitom ponudom. Razlozi su:
  1. Taj posao je kod nas sramotno plaćen, a očekivanja od stručnjaka astronomska.
  2. Točka #1 dodatno dobiva na težini kad vidiš koliko znanja i koliko praktičnog iskustva moraš imati da bi kvalitetno radio taj posao (potrebne su godine i godine) s obzirom na zahtjeve koji su postavljeni pred tebe.
  3. Mreže rade 24/7 365 dana u godini. Mreže ne poznaju vikend, blagdan, godišnji odmor i sl. Kada nešto ne radi očekuje se da si dostupan da popraviš problem jer korisnicima ne radi internet, televizija, telefon, VPN-ovi, udaljene poslovnice.... Hrvatske IT tvrtke će te za tvoju stručnu intervenciju platiti uglavnom najmanje koliko smiju po zakonu i dat će ti slobodno također najmanje što smiju po zakonu. Čast iznimkama.
  4. Točka #3 dodatno dobiva na težini jer dežurat ne može bilo tko. Ne možeš mrežu ostaviti bilo kome. Mreže su danas temelj svega i sve ide kroz paketne mreže. To mogu samo najjači mrežaši koji jako dobro poznaju svoju mrežu kao i mrežu svojih korisnika. Kad je downtime nemaš vremena gledati sheme, čitati dokumentaciju i otkrivati gdje je šta.
  5. Očekivanja su često nerealna jer je... mreža danas temelj svega. Dok mrežaši ne slože infrastrukturu ništa ne radi i sve stoji. Svi novi projekti stoje ukoliko se radi nešto novo i svi servisi stoje ukoliko se nešto postojeće pokvarilo. Sve mora biti jučer i pritisak je često jako velik. Ovo pogotovo vrijedi kad seliš centralnu lokaciju firme koja ima preko 1000 voice linija, 250 podružnica...
  6. Downtime se mjeri u milisekundama. Često se očekuje uptime od pet devetki iako ne postoji nikakav SLA.
  7. Kada moraš surađivati s priučenim mrežašem iz partnerske firme ili firme korisnika na čiji router nemaš pristup, to zna biti poseban seks. Kad ti s druge strane kaže "kod mene sve radi, problem je kod vas" obično iskoči tzv. "žila glupača" od muke. Oni koji su radili u NOCu znaju o čemu je tu riječ Nažalost, priučenih mrežaša je previše i skoro svi priučeni su bahati i prepotentni, popili svu pamet ovog svijeta.
Bottom line: posao mrežaša u HR je često težak, mukotrpan, iscrpljujuć, užasno zahtjevan, često težak za živce, vrlo često nezahvalan, a nije nešto tražen. Burnout rate je vrlo visok!

Ovo je samo kratki osvrt na brzinu iz glave. Mogao bi ispisati cijelu knjigu...
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote