View Single Post
Staro 12.11.2007., 17:53   #1
Omega
Premium
Moj komp
 
Omega's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,224
Complete case painting guide

Edit:
Case painting materijal je ureden, gramaticki ispravljen, nadopunjen i objavljen u novom - preglednijem formatu na sobitza portalu.
Mozete ga procitati na linku - Vodič za bojanje kućišta


Prologue


Evo i obecani guide za bojanje.
Na svom kucistu samostalno radim vec vise od pola godine, napravio sam sve greske koje samouki laker moze napraviti u procesu i sto je najvaznije, naucio sam kako ispraviti te greske.
Sad cu pokusati pomoci, bilo kome od vas tko se odluci na bojanje kucista, da ne ponovite moje greske...kojih je bilo poprilicno nazalost

Guide sam zamislio kao iscrpno stivo i unutra cu ubaciti SVE sto sam ja stigao nauciti bilo sa neta bilo iz osobnog iskustva.

Odmah da se ogradim, ja nisam profi, nemam prijasnjeg iskustva sa bilo kakvim bojama i nemam pozadinskog teoretskog znanja o bilo cemu vezano uz bojanje, to jest nisam imao dok nisam poceo.
No svejedno, strpljivo i marljivo sam uspio doci do ovakvog rezultata :



Postoji vjerojatno bolji, brzi i jeftiniji nacini za doci do ovakvog rezultata i svatko ce u procesu razviti svoj stil rada, kao sto sam ja razvio svoj, kojeg cu iscrpno opisati u narednih nekoliko dana.

Mnogi od vas bi obojali kuciste, a mozda vam se neda toliko vremena izgubiti da dobili efekt kakav sam ja dobio, ili mozda niste u financijskoj mogucnosti...kako god, guide ce proci kroz sve faze bojanja i na vama je da odaberete kad ste zadovoljni sa postignutim i kad ce te objaviti zavrsetak radova.

Ako zelite bas sjajni efekt ko na slikici gore, postoji jedan test pomocu kojeg u kratko vrijeme mozete otkriti da li ste u stanju to izgurati do kraja...dakle ovako :

1. Napunite bocu od 2.5l vodom i popijte sve u komadu
2. Nadite neki maleni stolac, drveni i bez naslonjaca po mogucnosti...neki vec kamen je takoder dobar
3. Sjedite na njega u najneudobniju pozu i ostanite tako nepomicno nekoliko sati
4. Kad osjetite da vam dolazi sila za popiskit se, ostanite jos sat vremena nepomicno sjedit
5. Nakon tih sat vremena slobodno se protegnite i ispisajte dusu iz sebe

Kakve sad nebuloze pisem? ....da pojasnim
Figurativno govoreci, sjedenje satima na tvrdoj podlozi u neudobnom polozaju i jos ktome vam se svjetski pisa, to bi predstavljalo muke koje prolazite u procesu bojanja da bi dobili rezultat kao sto sam ja dobio. Ovo pisanje na kraju predstavlja uzitak krajnjim rezultatom koji dobijete na kraju

Eto, razmislite kako dobro zelite da paintwork izgleda....
Imate strpljenja, zivaca i brdo love? ....super, da krenemo onda



Priprema, priprema, i jos malo pripreme


Pripremanje za boju je najvazniji korak u cijelom procesu. Krajnji rezultat ce biti dobar samo ako je priprema odradena perfektno. Da se razumijemo, ovdje govorimo o dugorocnim rezultatima, a ne bojanju koje dobro izgleda pola godine i onda se raspadne. Svaka boja izgleda lijepo i svjeze u pocetku, no tek nakon duzeg vremena se vidi koliko stvarno ste dobro radili.

Za pocetak, morate imati IDEJU. Sto napraviti i kako napraviti? Jako dobro promislite prije nego sto bilo sto pocnete. Ako nemozete zapamtiti, stavite sve na papir u obliku natuknica ili skica. Toga se drzite kroz cijeli rad, manja odstupanja i improvizacije su neizbjezne, ali osnovne ideje se drzite ko pijan plota. Ako napravite pola i odjednom krenete nesto drugo raditi, to nece ispasti dobro.

Kad ste dobro razmislili i napravili sliku u glavi kako da zelite da to izgleda, vrijeme je da prodete malo gradiva o bojanju, kao sto je ovaj moj guide. Na netu ima jako mali broj dobrih case paint guide-ova, tako da sam ja, iako sam jako puno sati proveo za googl-eom, vecinu morao sam savladati.
Vazno je da proucite guide do kraja jer to ce vam dati dobar uvid sto je sve potrebno za obojati kuciste, od prostora, novca i materijala, pa do potrebnog vremena da zavrsite rad.
Sve to ce mozda odmah na stardu utjecati na vasu prvotnu ideju koju ste prije zacrtali i ako ce te je mijenjati, bolje je mjenjati odmah u startu.



Pripremanje povrsine za bojanje


Kao sto sam vec napomenuo, ovo je vrlo vjerojatno najvazniji dio procesa kojeg treba sto bolje odraditi. Ako je podloga na koju ide boja losa, sto god kasnije napravili nemoze dobro ispasti.
Ja cu cijeli postupak, od pripreme pa do zavrsnog poliranja objasniti na bocnoj stranici chieftec big tower dragon series. Proces za sve ostale povrsine je manje vise isti, a ako bude razlika onda ce biti napomenuto.



Dakle to je povrsina koju trebamo obojati. Ovo je idealni primjer jer su ovdje najgori moguci uvjeti za pripremanje povrsine. Imamo tvornicki primer, tvornicku boju i jos preko toga svega par slojeva lose nanesene crne boje, a na samoj stranici ima puno kuteva i neravnina (otvori za vent).

Ako ste se odlucili na sjajnu boju, bilo bi pametno obrusiti sve do metala i od nule krenuti.
Ako ce te raditi ma mat bojama i nije vam previse vazno kako ce izgledati, mozete samo skinuti povrsinsku tvornicku boju i nanijeti svoju boju na tvornicku temeljnu. Primjetit ce te kad dodete do tvornicke temeljne jer se jako tesko skida i sivkasto zuckaste boje je. Barem je kod mene tako bilo
Ako skidate do metala, brusilicia ce jako pomoci, al imajte na umu da povrsina koju brusite u konacnici mora biti RAVNA, bez ogrebotina i slicno.
Ja sam to sve radio rukama. Duze traje i potrebno je malo fizickog napora no u konacnici mislim da daje puno bolje rezultate nego rad sa strojem.

Ako radite rukama onda ce vam biti potrebno sljedece :
1. Tekucina za uklanjanje stare boje
2. Vodobrusni papir, po nekoliko listica gradacije od cca 300 do 1000
3. Puno vode i malo strpljenja

Tekucinu za ulanjanje boje imate manje vise u svakom boje i lakovi ducani. Nisu jeftine ali ustedit ce te jako puno vremena. Osobno sam koristio Hempel tekucinu za odstranjivanje stare boje :



Vodobrusnih papira takoder mozete naci u boje i lakovu ducanima ili malo vecim prodajnim centrima za alate i slicno.

Sa tekucniom skidate 99% stare boje i radite PO UPUTSTVIMA koje dobiete na kantici.Uputstva za upotrebu su tu sa razlogom, a ne da bi se vi pravili pametni i radili po svome.
U slucaju hempela, nanijeti u nekoliko slojeva mokro na mokro (prijasnji sloj se ne skida nego se novi sloj nanosi na predhodni) u razmacima od 10-15 min.
Nakon Nekog vremena, boja se jednostavno podigne sa povrsine i ostruze sa komadom drveta ili plastike.




Ovako to otprilike treba izgledati, nakon 1/2/3 nanesena sloja tekucine


__________________
Casemodd logs : Dragon Storm, Kali, Entourage


Complete Case Painting Guide

Zadnje izmijenjeno od: Omega. 26.01.2009. u 00:34.
Omega je offline   Reply With Quote