View Single Post
Staro 28.11.2008., 13:42   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Kako prepoznati 4GB RAM-a - Tutorial

Kratak uvod

Općenito, model racunala koncipiran je tako da, izmedju ostalog, podrazumijeva pojam "adresne sabirnice". Ta sabirnica, bilo da ju kontrolira sam procesor ili DMA sustav, odredjuje u kojem trenutku ce se pristupiti odredjenom uredjaju ili sklopu. Kriva i netocna predpostavka je da se adresna sabirnica rezervira iskljucivo za radnu memoriju (RAM). Problem se, dakle, pojavljuje u trenutku kada kolicina radne memorije pocinje dostizati maksimalni adresirljivi prostor nekog procesora (sto je u danasnje vrijeme primjenjivo i najvise se manifestira na PC racunalima). Bitno je, doduse, napomenuti, da konstrukcija n-bitnog procesora ni u kojem slucaju ne podrazumijeva njegovu sirinu adresne sabirnice (ali to je tema za neki drugi FAQ), iako cemo trenutno kolokvijalno 32-bitne procesore smatrati onima koji mogu adresirati 2^32 B RAM-a (iako zapravo vecina njih od pocetka P6 jezgre imaju mogucnost 2^36 (64GB), dok je Athlon svojom pojavom na x86 arhitekturu donio i Alphin adresni mod, 2^43 (8TB), iako je samo pretpostavka da postoji dovoljno tag bitova za adresiranje toliko memorije kako u to doba niti jedan chipset nije nudio podrsku za vise od 4GB RAM-a), analogno za 64-bitne (iako se radi o kud i kamo manjoj adresirljivosti, za detalje provjerite tehnicke specifikacije vaseg procesora).

Ceste pogresne predpostavke

Predpostavka: "32 bitni" Windowsi ne znaju "prepoznati" 4GB RAM-a.
Ispravak: Svi NT-noidi, jos od NT4 pa nadalje, znaju "prepoznati" 4GB RAM-a; problem je hardverski arhitekturalne prirode, a ne do Windowsa.

P: Moj n-bitni procesor moze prepoznati 2^n RAM-a.
I: Adresni prostor nije odredjen "bitnoscu" procesora. Svi 32-bitni x86 procesori od Pentiuma Pro (kraj 1995.) (te neki 32 bitni x86 sustavi) sposobni su baratati sa 64BM memorije (PAE/PSA(-36) ekstenzije). Ta cinjenica, do pojave x64 ekstenzije x86 arhitekture, jos uvijek ne popravlja "pojedenu" rupu u RAM-u koja je uzrokovana uredjajima koji rezerviraju adresni prostor do na 2^32 B.

P: Ali, ali, moj prijatelj je procitao u Bagu/Vidiju / cuo od dajdze iz Dojclanda / reko mu Perica, mali od p0rn dileraja u skoli, da se moze prepoznati svih 4GB RAM-a na 32/32 kombinaciji.
I: Edit dugme postoji, a mi svi zeljno iscekujemo nove Djurine kucne carolije!

Situacije

32 bitni procesor, 32 bitni OS
- problem: moj operativni sustav prepoznaje samo x.xx < 4GB RAM-a, iako BIOS uredno prikazuje cjelokupni iznos
- rjesenje: nema ga [1].

64 bitni procesor, 32 bitni OS
- problem: moj operativni sustav prepoznaje samo x.xx < 4GB RAM-a, iako BIOS uredno prikazuje cjelokupni iznos
- rjesenje: instalacija 64 bitnog sustava.

64 bitni procesor, 64 bitni OS
- (potencijalni) problem: imam sve potrebno za adresiranje svojih jeftino placenih gigabajta RAM-a, ali OPET se ne vidi cjelokupni iznos
- rjesenje: iako, de iure, stavljanje 64 bitnog sustava rjesava problem adresiranja RAM-a, jos uvijek postoji hardver koji ne moze/ne zna/ne zeli biti na visokim adresama, pa svejedno "zauzima" adrese koje bi trebale biti rezervirane za RAM odgovarajucem operativnom sustavu unatoc. Ukratko i bez previse komplikacija, oprostite mu tih par MB koje je pojeo.

4GB je stavljeno kao ilustracija psiholoskog limita, a ogranicenje se, dakako, primjenjuje za sve 4+ GB kolicine memorije.

[1] "nema ga" se odnosi konkretno na 4GB RAM-a; de iure, postoje 32 bitni operativni sustavi (lista memorijskih limita za Windows bazirane) koji mogu adresirati 4GB+ RAM-a no "progutani" prostor (vise o tome: Ogranicenje za RAM 3Gb na socket 775 plocama?) se u pravilu ne moze nadoknaditi. Drugim rijecima, 4+ GB RAM-a na takvom sustavu je moguce, ali uvijek umanjeno za dio koji je vec zauzet do tih 4GB.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 05.06.2009. u 10:04. Razlog: Volim moderatore vise od administratora!
Bubba je offline   Reply With Quote