View Single Post
Staro 18.08.2013., 00:15   #7
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Malo iz prakse

Zahvaljujem svima na pohvalama no nekako se nadam i kojoj kritici.
U međuvremenu kako smo teoriju prošli uhvatimo se malo prakse;
Žrtva nam je Hp G62 i problematičan NB čip Amd 216-0752001

Matičnu ploču je potrebno što bolje fiksirati na stroj i po mogućnosti poduprijeti na što više mjesta kako bi se izbjegle deformacije iste;

U ovom slučaju oko čipa je epoxy kojeg moramo otkloniti. Kroz praksu, najednostavniji način je grijanje čipa na nekih 130c, epoxy "omekša" te ga je poprilično lako skinuti s alatom s slike.

Nakon otklanjanja epoxy može se krenuti s profilom za odlemljivanje čipa;

Profil u ovom slučaju traje s hlađenjem ploče oko 4 minute, što se vidi iz priložene slike. Dužina će ovisiti o snazi stroja na kojemu se radi. Konkretno ovaj je snage cca 5kw. Ako je stroj manje snage profil će trajati duže. Na kraju profila se vakumskom sisaljkom odstranuje čip. Prednost vakumske sisaljeke je u tome što ima dovoljno snage odlemljen čip podignuti no ako ipak profil nije podešen kako treba, nema snage za "počupati" vodove ukoliko se lem u potpunosti nije rastaljen.

Ostatke lema je potrebno ukloniti s trakom za odlemljivanje ;

Ostatke fluksa s ploče i čipa počistimo s isop. alkoholom.
Čip je tada spreman za prekuglavanje;

Kada su kuglice poslagane, potrebno ih je dovesti na temperatutru tališta kako bi se formirale i povezale s padovima na čipu(zalemile za čip)
Više je načina, ja preferiram izradu profila na stroju kako bi proces bio što pouzdaniji i s manjom mogućnošću na oštećenje čipa temp. šokom jer pravila vrijede isto kako i za lemljenje koja su opisana u prvom postu.

Nakon što su kuglice zalemljenje, potrebno je još jednom očistiti ostatke fluksa s čipa. Tada je čip spreman za ponovno lemljenje na ploču.

Nakon cijelog postupka, sve skupa izgleda ovako;
Uploaded with ImageShack.com
Ukoliko flusa nanešeno koliko je potreno ploču nakon lemljenja nije potrebno čistiit.

Na kraju cijele priče reball je možda i najednostavnija metoda popravka matične ploče, najlakše za diagnosticirati no zna oduzeti dosta vremena te se po tome razlikuje od ostalih kavrova na matičnim pločama gdje imamo obrnutu situaciju gdje je diagnosticirati kvar 90% posla.
To je razlog zašto ima toliko youtube majstora koji se time bave, pa mi iznimno često dolaze prekuglane ploče (pokušaji popravka) koje su imale sasvim drugi kvar.
Točna diagnostika kvara prije popravka je po mom mišljenju najbitnija za uspješan popravak a za to je potrebno makar osnovno znanje u elektronike.
Moj savjet za one koje se time žele baviti da baš tu posvete najviše vremena a ja ću u idućim postovima dati neke početne smjernice.

Zadnje izmijenjeno od: Alvin. 18.08.2013. u 00:22.
Alvin je offline   Reply With Quote