View Single Post
Staro 27.10.2008., 22:27   #5
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Erm, ispravka netocnog navoda.

EMC Symmetrix ima Tier "0" diskove (citaj - flash) od 73 i 146GB.
Pitaj ih koliko su ih prodali.

Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
EMC Clariion CX4-960 isto tako. S time da ce se s vremenom prebaciti i na CX4-480 i CX4-240. CX4-120 se planira s vremenom, ali onda ce to biti iskljucivo Tier "0" storage zbog samo jednog back-end loopa.
Zato uzmes bolji storage.

Prema infu koje imam, nece jos tako skoro ispod 480-ice s SSD, ispao bi im problem u gornjem midrangeu. A IBM ima sve spremno, no ceka neki novi standard (a pitaj me sad koji, nemam pojma).

Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Jedini problem kod flash diskova je zapravo pisanje, jer nije pozeljno da uvijek pisu po istim lokacijama, tako da imaju algoritme za randomiziranje zapisa koji dosta usporavaju pisanje. No, uostalom, kog briga kako to cudo pise kad ima po 16-512GB cachea.

Drugi problem je sto nemos stavit flash disk u isti loop sa FC diskom jer ce FC disk debelo usporit rad flash diska, a onda ti se gubi smisao flash diskova.
Eh, kad jos koriste loop.

Cache je beskoristan ako je jaki random read u pitanju, tu SSD ima svoju svrhu (inace ga ni nema neke potrebe trpati, DDM rade cisto OK).

Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
A sad ces ti biti dobar i reci meni lijepo koje aplikacije imaju koristi od flash diskova? Baze tipa Oracle, SQL, Exchange, DB2? I kako se onaj problem sa pisanjem odrazava na rad ovakvih aplikacija? Ja bi reko da nije tolki problem zbog velikog cachea izmedju diskova i hostova, tako da zapravo, sve se odvija u cacheu, a cache destaging se radi kada se nadje vremena za to, i onda ovi algoritmi za randomiziranje tek dodju do utjecaja, no opet, ne smetaju ukupnim performansama.
Ubacivanje SSD-a i nije tako jednostavno kako se cini, samo "trosenje" diska je mali problem, koliko prebacivanje vrsnog opterecenja. Zamisli situacije s potrebom velikog IOPS-a, tu SSD ima smisla, ali je pitanje koliko kontroler pa nadalje mogu "odrzati" sustained IOPS.

Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Isto tako, mislim da kod flash diskova aplikacije koje istovremeno saraju i citaju sa diskova dobivaju veliki boost jer zapravo citanje i pisanje nije vise odredjeno pomakom glava, vec memorijskim lokacijama.

Tri, cetr, sad, slusam odgovore.
Upravo to. S tim da sam sad u Mainzu pa, ako imas sto da pitam ove, samo javi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote