View Single Post
Staro 25.10.2008., 16:19   #3
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,520
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Samo jedna mala digresija: proizvodjaci velikih storage sustava (IBM, EMC i ostali) jos ne koriste SSD u svojim sustavima, pretezno zbog, po njihovim rijecima, nedovoljne pouzdanosti. Slijedeca godina bi trebala biti kljucna.
Erm, ispravka netocnog navoda.

EMC Symmetrix ima Tier "0" diskove (citaj - flash) od 73 i 146GB.

EMC Clariion CX4-960 isto tako. S time da ce se s vremenom prebaciti i na CX4-480 i CX4-240. CX4-120 se planira s vremenom, ali onda ce to biti iskljucivo Tier "0" storage zbog samo jednog back-end loopa.

Jedini problem kod flash diskova je zapravo pisanje, jer nije pozeljno da uvijek pisu po istim lokacijama, tako da imaju algoritme za randomiziranje zapisa koji dosta usporavaju pisanje. No, uostalom, kog briga kako to cudo pise kad ima po 16-512GB cachea.

Drugi problem je sto nemos stavit flash disk u isti loop sa FC diskom jer ce FC disk debelo usporit rad flash diska, a onda ti se gubi smisao flash diskova.

A sad ces ti biti dobar i reci meni lijepo koje aplikacije imaju koristi od flash diskova? Baze tipa Oracle, SQL, Exchange, DB2? I kako se onaj problem sa pisanjem odrazava na rad ovakvih aplikacija? Ja bi reko da nije tolki problem zbog velikog cachea izmedju diskova i hostova, tako da zapravo, sve se odvija u cacheu, a cache destaging se radi kada se nadje vremena za to, i onda ovi algoritmi za randomiziranje tek dodju do utjecaja, no opet, ne smetaju ukupnim performansama.

Isto tako, mislim da kod flash diskova aplikacije koje istovremeno saraju i citaju sa diskova dobivaju veliki boost jer zapravo citanje i pisanje nije vise odredjeno pomakom glava, vec memorijskim lokacijama.

Tri, cetr, sad, slusam odgovore.
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote