View Single Post
Staro 01.12.2021., 18:11   #9432
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,162
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Uopće se postavlja pitanje zbog čega Intel u 2021. na pragu 2022. izdaje quad-core Core i3 i dual-core Pentium modele bazirane na Alder Lakeu.

Tak da po tom ključu nema razloga da AMD izda ikaj bolje od prepakiranih Zen 2 mobilnih APU-a kojih imaju na bacanje.

Osim toga, kad stigne 5nm Zen 4, postojeći 7nm Zen 2 i 3 modeli budu se još jedno dulje vrijeme proizvodili i prodavali.

Obzirom na situaciju unatrag skoro dvije godine, prodaje se apsolutno sve, a rijetko tko više i pita za cijenu.

Stoji, iako je odgovor na neka pitanja jednostavan - postoji segment jeftinih laptopa i desktopa kojima još ne treba ništa više od quada. Na poslu imam Ryzen 3500 mobile quad (znači 4/8 Zen+) i to radi bez greške, još ga nisam uspio preopteretiti u uredskom radu (danas sam enkodirao video dok sam držao prezentaciju u Teamsima plus 10 otvorenih tabova i još jedan program). Tako da to razumijem, manje jezgri=manji die=jeftinija proizvodnja.

Ono što ne razumijem je zašto ne ići na Zen 3 jezgre. Pretpostavka je da košta jednako kao i Zen 2 jezgra, a čisto je bolja. Postoje Zen 3 APU isto kao i Zen 2, jednako je kompleksno smanjiti i jednog i drugog iz postojećih proizvoda.
Odinarius je offline   Reply With Quote