View Single Post
Staro 09.04.2020., 18:37   #1921
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Kaj je sve stopljeno radi zlata?
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Isto pitanje ko Brko, ne da mi se niti na preskokce gubit vrijeme, pa ako može kratko što se događa
Da, većina hardvera je uništena zbog zlata (i reciklaže, uopće). Koliko me sjećanje služi, Pentium Pro je imao najviše pozlate na sebi, a iza njih su bili Socket 7 i Slot 1 garniture. Ne mogu točno reći koliko jer nisam upoznat sa detaljima, ali sam čitao o ovom problemu na drugom forumu, gdje su dečki išli u detalje što i kako. Dosta ih je uništeno na takav način, i to do te mjere da je danas Pentium Pro izrazito rijedak. Cijene na ebay-u, barem u ovom trenutku se kreću od oko $50, pa sve do $420. Cijene variraju ovisno o modelu i lokaciji.

Što i ne čudi previše, jer kad su te mašine zastarile (i bile bačene na otpad), većina ih je završila kao izvor "zarade", ako to uopće možeš tako nazvati. Za one koji su imali pristup tisućama tih garnitura možda se i isplatilo, ali za "entuzijaste" i luđake koji izlome procesor sa čekićem i bace ga u mamin kuhinjski blender baš i nije. Tim više što je proces dugotrajan i skup jer zahtvjeva cijeli niz kemikalija i opreme.

U stvari, baš sam nedavno spominjao problem sa Slot-1 mašinama... Imali smo slučaj na drugome forumu, kolega iz Australije je poželio sastaviti Pentium II ili Pentium III mašinu i otišao je u reciklažni centar da kupi (ili uzme besplatno) neku Slot 1 matičnu koja je u dobrom stanju. Međutim, nakon potrage od nekoliko sati, došao je do zaključka da toga više nema, a najstarije što je uspio pronaći su bile dvije ili tri Socket 370 matične. Ja sam mu savjetovao da ih odmah uzme (dok još može), jer ista sudbina čeka i S370 garniture, uskoro. U kratko, kolegi se javio drugi forumaš, koji mu je poslao Slot 1 matičnu poštom. Ali to je realnost situacije... Sjećam se situacije kad sam se počeo aktivno baviti starim hardverom (negdje 2010. godine), i u ono vrijeme stvari su bile potpuno drugačije. Slot 1 se nalazio na svakom koraku, ljudi su ih bacali i dijelili besplatno jer nisu znali što od toga napraviti.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 09.04.2020. u 18:51.
  Reply With Quote