View Single Post
Staro 22.01.2020., 15:10   #2286
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Pa sam krenuo offset slagati, manual voltažu.
Udahni, razmisli, izvedi zakljucak...

Kao sto sam i prije rekao pa si se uzjogunjio jer i dalje stojim iza toga da Nije OC na 3.8GHz fixno ako procesor sam po sebi boosta SVE jezgre na 3.8GHz ili cak viselje od toga, kada ga opteretis.
Dakle govorimo o frekvenciji rada SVIh jezgri dok vrti recimo CB15 sto je za Ryzen 3600 svakako vislje od tih 3.8GHz bez obzira sto mu je base clock 3.6GHz u apsolutnom mirovanju.

Gdje grijesis u gore opisanom scenariju offseta ? Pa prvo se zapitaj:

1.Dali ti je poznata tolerancija v-dropa na bilo kojoj instanci tvoje mbo ?
2.Dali ti je poznato koliko bas tvoj primjerak ima istu tu toleranciju da radi ili se sroka ?
3.Dali ti je poznato tvoje napajanje da tocno znas koliko dropa po pojedinim granama struje ?

Naravno da ti to sve ne moze biti poznato a i da je, dakle da sve bas znas onda bi trebao preciznu matematicku formulu da sve te tolerancije bile u plusu ili minusu uvrstis u istu i izracunas tocni potrebiti manualni v-core s tim da
moras racunati sve to za sva moguca power stanja kada automatika spusta mnozitelj gore ili dolje, dakle za cijelu "boost tablu" rada procesora. Mislim da ces se sloziti da je to maltene nemoguce osim u teoriji jer kad bi i sve uspjesno
slozio, moze ti past napon u kuci a napajanje ga ne "opegla" dobro i brisi kuci propalo...

Jer sada shvacas zasto offset i manual v-core ne idu u istu recenicu i da to nije zamisljeno tako koristiti ? Ono sto trebas da bi procesor sto manje trosio na zeljenoj frekvenciji tj. pucao nekotrolirano v-core u nebesa je sljedece:

1. Olabavi LLC na manje, bar na pola od 10 mogucih levela.
2. Stavi v-core a AUTO i pusti ga da sam uzima koliko hoce.
3. Krenes sa offsetom u minus i testiras.

Kada si nasao apsolutnu stabilnost, smanjis LLC jos labavije a offset podesis da je manje u minusu ! Zasto ? LLC dize potrosnju strahovito u w, potrosnja vise grije procesor, TDP raste.. kako TDP
raste + cpu temp tako boost taktovi ( u slucaju stock cpu-a ) padaju jer bez obzira recimo na opako hladjenje i kontroliranu temperaturu, ako je TDP i potrosnja u watima blizu one granice za procesor - nema boosta koliko ga moze biti.

Nema nikakve veze ako u hwinfo ili aidi64 vidis da v-core "baca" na 1.4v jer ako je to na LLC 5-6 od 10 mogucih, cpu + soc power ce biti manji nego LLC 2 ili 3 sa tih istih 1.4v !

Zasto moj 1800X ne prelazi 55/57C u bilo kojem scenariju na stocku sa prosjecnim hladjenjem ? Pa LLC je 7 a ne 2 ili 3 kako je nazalost po forumu ovo neko pravilo, usmena predaja, biblija... gluposti. 0,1000v mi je
jos offset u minusu. To sve isto mogu urediti i sa LLC 3 recimo a offset staviti na -0,1250v jer je to dovoljno za stock a u loadu ga LCC uredno digne na istih 1.4v no poraste cpu+soc power i temperature su vece, kraci
je time drzanja 2 jezgre na 4.1GHz, ventilatori rade na 1000 rpm umjesto 850 itd...

Tko ne vjeruje neka usporedi ocitanja cpu potrosnje u aidi ili hwinfo i sam vidi koliko cpu + soc power povuku u watima u oba scenarija i bez obzira sto je za oba prikazano OGROMNIH 1.4v za v-core u nekom trenutku loada.
Isto tako, ako procesor ocam na 4.0 ili 4.1GHz, cpu + soc power je za oko 35w veca potrosnja i vece temperature sa manualnim v-core 1,45-8v u odnosu na LLC 7 i offset +0,1500v gdje takodjer programi prijavljuju
skokove preko 1,45v sve do 1,5v no ukupni cpu + soc power je sa LLC 7 manji a time i cpu temp. Kreso je tu na testu dobio 82C sa opakim hladnjakom, ja sam na tim istim taktovima dobio 78C sa hladnjakom od 250kn.
Morali su preci na vodeno hladjenje jer tih 82C nije ostavljalo mogucnost oc-a ! Napon su ostavili na auto, stock potrosnju su izmjerili 173W, moja je na nediranom stocku 168W, ako primjenim LLC i offset na ovaj nacin, to pada na 136,73W izmjereno u OCCT - 3h testiranja.

Meni zbilja nije jasno kakve i koje dokaze vise trebate, fixni v-core i dizanje LLC u nebesa radi "peglanja v-core-a" samo povecava potrosnju i temperaturu, pa neka dropa koliko hoce i auto v-core neka si uzima koliko hoce, LLC na sto nize koliko je razumno a onda na finjaka sa offsetom oduzimati ili dodavati ako je OC u pitanju, pa moj 1800X na 3.8GHz jos uvijek moze biti u negativnom offsetu umjesto fixiranja i napucanjavanja LLC-a. Tko nema mogucnost offseta
u biosu, razumijem ga ali tko ima pa cemu isti ne iskoristiti ?

Pa evo i stari 2500K stoji u biosu v-core na 1,32v a proc je na 4,2GHz. LLC 4 od 5 mogucih, 5 je najslabije. Moze raditi na LLC 2 sa 1,20v na tih istih 4,2GHz, razlika ?
Pa manja potrosnja i temperatura sa 1,32v i labavijim LLC nego sto nizi v-core i peglanje LLC-om. Sve power opcije su ukljucene pokazuje on svasta dok je idle...
ali potrosnja u watima je ista ako ocitavas u programima dok miruje no u loadu v-core padne na 1,26-28v i proc je hladniji nego na tih istih 1,26-28v "opeglanih" sa LLc 2.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 22.01.2020. u 15:15.
silver_tip je offline   Reply With Quote