View Single Post
Staro 11.01.2022., 13:44   #20
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Plavo svjetlo je, ukratko, hoax. Riješiti dioptriju oka kako bog zapovijeda i poslije nema problema.
Ne uzimaj osobno, ali taj clanak je teski fah-idiotizam.

Ako si ikad bio kod iole ozbiljnijeg oftamologa, moze ti pricati pola sata o materiji, posebno o mreni, pocetku diplopije, koja je cesta i koju neki nose godinama i muce se, bez da znaju sto ih muci. Ako o plavoj svjetlosti nema dovoljno materijala medju strukom, onda ne znam o cemu ima, posebno kad ih strukom svjedoce svakodnevno. Osim ako ih ne trazis na prvim ponudama promotivnih BorGoogle clanaka, onda ce biti relativizacije za grabiti lopatom. Mada sam protiv laserskog skidanja, jer se i sam tvorac odrekao metode, ali unosna je, daje brze rezultate, samo przi toliko receptora u oku da je za posebnu temu, ali i sama prva imena branse, su ohoho izlagala na temu zastite kod racunalnog rada.

Nije pitanje samo ocija, tu je i mozak i hormonalni dio, sve je povezano. Nema danas teme o kojoj se ne spori, samo nikad u povijesti nije bilo lakse intervenirati u preporuke struke. No, zdrav razum bi ipak trebao biti najveci parametar kad se radi o jednom od najvaznijih intrumentata koje smo dobili rodjenjem - vid!

Ne nosim dioptriju, ali je nebo i zemlja kad imam antirefleksne naocale i kad ih nemam. Cak i u nocnoj voznji, neusporedivo je ugodnije kod bilo koje refleksije, naglog ulaska svjetla. Koliko god volimo svoje monitore/pogodnosti koje danas imamo, ipak znamo, da puno njih, nije bas na tacni najzdravijih aktivnosti. Na temu tocke citljivosti monitora, staticnosti ekrana, napram zivog oka, valjda imas sate videa oftamologa na webu za slusati. Idealna dioptrija nece pomoci na duge staze, jer prvo treba adresirati refleksiju samih ekrana, pa svjetlo, pa stosta ergonomski ostalo na putu.

Gunnar su relativno povoljne. Koriste stakla iz Svicarske (potvrdio opticar) treba ih samo cuvati od grebanja i abrazivnijih ciscenja. Tu sam od ranije oznacio neke tehnicke parametre koje ne navode jasno. One su solidne (zuti premaz jako ugodan za dojam) samo jako se lako grebaju. Ako pazljivo citas sitna slova, koliko je plava tematika "nebitna" onda ces pronaci kako proizvodjaci oprezno preciziraju koliko je posto (navode parametre) mogu suzbiti u odredjenim modelima. Njih sam neko vrijeme koristio iz znatizelje, te su bile u redu.

Ima jasno i ostalih, ma ima more raznih stakala, s antirefleksnim premazom. Sigurno su ostale i navedene u temi. Ali ako zelite apsolutno najbolje na trzistu, stakla, koja morate prstima dotaknuti da imate osjecaj da gledate kroz iste. Onda si kupite Crizal Sapphire UV stakla uz addentum antirefleksne zastite. Sad, datumski, ima vjerojatno novih revizija, naziva. Ali uglavnom : Crizal.

Nema ciscih stakala, kao da ih nemate na sebi. Od prosle godine, mogu se i kod nas naruciti kod boljih opticara, ma, vjerojatno kod vecine s dobrim kontaktima nabave. Oci se ne daju zamijeniti, nemojte ih relativizirati, jer nijedan autor clanka, nece vas drzati za ruku, kad razvijete nesto ozbiljnije.

Jasno, gospodari odluka, robovi izbora.

Kako tko zeli.

Eyes Relax

f.lux

Dimmer

PangoBright

Blank Your Monitor **

Mandrilo -Ca smo na ovon svitu?

P.S. jednokratni post, nemam namjeru ulaziti u rasprave s mozebitnim padobranicima. Pisano u najboljoj namjeri cuvanja vida.

....
Visage je offline   Reply With Quote