View Single Post
Staro 04.06.2019., 20:31   #125
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Odlučio sam ulupati 40-50k kuna u solarnu elektranu, ali još nemam neku ok ponudu iako sam slao e-mail upite i telefonom zvao 5 firmi. Uglavnom postoje 3 varijante:

1. off grid ili otočna, ime sve govori, jasno je da zahtijeva dosta baterija i da nije praktična za nekog ko je već na mreži

2. on grid za koju treba projekt (oko 2500 kn), sa projektom tražiti suglasnost distributera koja se sad navodno brzo dobije - oko 30 dana, i mora se sačekati da distributer promijeni brojilo na dvosmjerno. Višak se vraća u mrežu a cijena računa po nekoj formuli i sad iznosi oko 30 lipa. Promjena brojila sigurno nešto košta ali ne znam točno.

3.Hibridna varijanta koja objedinjuje on grid i off grid varijantu
Firme koje je nude kažu da ne zahtijeva nikakvu suglasnost distributera, a firme koje je ne nude (većina) tvrde da ne postoji, a ako postoji da nije legalna.
Hibridna varijanta prvo povlači struju iz panela, ako ima viška ide u baterije, ako nema u panelima ni baterijama uzima iz mreže. Nikada ne vraća višak u mrežu. Moguća je i bez baterija.

Meni najviše odgovara hibridna varijanta bez baterija, ali za nju još nisam dobio nijednu konkretnu ponudu.
neverin je offline   Reply With Quote