View Single Post
Staro 14.08.2016., 16:45   #130
MarkoZibret
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 15
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Intel je tada uletio u loš deal sa Rambusom zbog čega je Pentium 4 koristio isključivo jako skupe Rambus RAMove koji mu nisu puno pomogli, a NetBurst arhitektura je bio promašaj.
My 2 cents. Hvala na pažnji,
Nije tu bilo lošeg deal-a. Stvar sa rambusom je bila stravičan pokušaj da se ovlada tržištem i dođe do love bez motike. Ako dobro pamtim u slučaju uspješnog proboja RDRAM-a rambus bi plaćao intelu lovu od "licenci" za SDR/DDR koje su ovi namjerili ubirati od svih proizvođača! Drugim rječima ili bi uskočili u RAMBUS vagon i plaćali im licence za RDRAM ili bi se okrenuli DDR-u i opet im plaćali licence za nešto čemu nisu niti najmanje doprinjeli.
Dakle Intel je direktno odgovoran (uz pomoć US pravnog sustava) što i dan danas svi mi svakom kupovinom praktički bilo kojeg komada hardvera koji ima memorijski kontroler punimo njihovu kasu i plaćamo proizvode skuplje.

Kada su proizvođači DDR-a oformili kartel i namjerno držali cijene visokima (vjerovatno i kako bi kompenzirali troškove zbog cijele rambus svinjarije), jedini tko se izvukao praktički nekažnjeno je intelov intimni partner Micron i to izdajom ostalih članova kartela (čitaj suradnjom sa istažnim organima)

Neću niti spominjati sve ostale svinjarije koje je intel izvodio dugi niz godina, ali srećom kao krajnji korisnik donekle imam izbor ne podržavati takvu kompaniju.
MarkoZibret je offline   Reply With Quote