View Single Post
Staro 01.09.2010., 20:00   #55
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Da bacim jednu analogiju, pa možda ljudima bude jasnije. Vjerojatno će me netko posrat nakon toga, al nema veze . Ne znam koliko su vam poznati ruski helikopteri, ali ima jedan koji ima 2 rotora, jedan iznad drugog. Vrte se u suprotnim smjerovima, što helikopteru daje nevjerojatne manevarske sposobnosti, ali mislim da to ima veze i sa protokom zraka. Može bit da su Rusi blesavi, a može bit da im ta 2 rotora ipak daju malo više protoka od jednog rotora. Ne znam zašto imaju 2 rotora, ali vjerujem da je to slučaj.
Drugi primjer su avioni koji imaju 4 motora, a svaki od njih ima dupli set propelera. Ovdje očito nije stvar u stabilnosti, jer ako im baš treba, mogu napravit da se propeleri na lijevom krilu okreću u jednom, a na desnom krilu u drugom smjeru. Ovo mi smrdi na veći protok zraka. Opet ponavljam, ne znam jel to tako, ali čini mi se da je.
Zadnji primjer, za sada , je banalan. Jedan ventilator se bori sa podtlakom s jedne i sa toakom s druge strane, dok u tandemu jedan drugome olakšavaju posao i zrak ide brže kroz njih. Da budem tocniji, ide manje sporo, jer zrak ima nekakav otpor koji treba savladat, a 2 venilatora ga sigurno bolje savladavaju od jednog ventilatora.
Eto, moje mišljenje, nemojte me previše posrat sad .
Edit: usput, temperatura sobe ne može bit konstantna, ako nema nekog uređaja da održava temperaturu, tipa klima po ljetu ili centralno po zimi. Komp se grije, hladnjak disipira tu toplinu, a ventilatori topal zrak ispiruju u sobu. Itekako se osjeti da mi je komp upaljen u sobi po ljetu. Ako mi vrijeme i financije dopuste, napravit ću test u ulju (fluid) sa jednim i 2 venta. U jednom dijelu spremnika ulje a u drugom isto to ulje ali obojano. Tada se mora vidjet ponašanje fluida sa jednim, odnosno 2 venta. Ako netko ima vremena i love, nek izvede to umjesto mene i završi ovu priču.

Zadnje izmijenjeno od: D1viry. 01.09.2010. u 20:35.
D1viry je offline   Reply With Quote