View Single Post
Staro 09.06.2023., 22:42   #3676
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Jedno pitanje... nisam baš uspio naći jasan odgovor na Synology stranicama.

Dakle imam Synology DS216play. Mali NAS sa dva diska. Vrtim na njemu DSM 7.1.1-42962 Update 4. E sad trenutno imam konfiguraciju 2x2Tb u RAID 1 i želim preći u 2x8Tb isto RAID 1. Ja sam to nekako ovako zamislio izvesti... naravno kad nabavim nove veće diskove

1. izvadim jedan 2Tb disk i zamijenim ga novim 8Tb
2. DSM napravi svoj posao i rekonstruira RAID 1 na novo ubačeni 8Gb disk, uz ograničenje da će iskoristiti samo 2Tb jer RAID 1 se naravno podesi prema manjem disku.
3. kada DSM sve odradi, izvadim preostali 2Tb i ubacim preostali 8Tb disk. DSM opet odradi svoje i dobijem RAID 1 polje veličine 2Tb na 8Tb diskovima.
4. DSM ima mogućnosti iskoristiti veličinu diskova do kraja i na kraju dobijem 8Tb RAID 1 polje na setu 2x8Tb diskovima...

Gdje je kvaka 22? Backup nisam niti spomenuo. Napraviti cu ga, naravno, ali me zanima da li u teoriji to može proći ovako kako sam naveo bez gubitaka podataka?

EDIT: je li problem ako je riječ o SHR-u, a ne RAID-1? Zamjenu diskova di izveo ovako:
Nedavno to radio i tocno kako si ti napisao. Mjenjao 12TB diskove sa 18TB diskovima (koji nisu sluzbeno podrzani kao). Trajalo oko 4 dana. Oko dan i pol po disku da se rebuilda raid.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote