View Single Post
Staro 12.03.2012., 20:18   #47
Garfield
Dezurno Smetalo
Moj komp
 
Garfield's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 397
Da se malo ukljucim u ovo, prvo vezano za otvaranje firme. Prvo i osnovno sto je kod nas (po meni osobno) najveci problem je cinjenica da nema otvaranja obrta ili drustva sa ogranicenom odgovornoscu bez zaposlenih. Dakle u startu ste duzni isplacivati sebi minimalac i sve doprinose! To vas ispadne mjesecno preko 4000kn, sto nije mali iznos koji vi morate (legalno zaraditi).

Druga stvar koja mene kao mladu osobu, sa znanjem i odredenim iskustvima dosada smeta je komplicirana birokracija, ma koliko oni htjeli to naglasiti da je pojednostavljeno.

Da skratimo, ako zaradujete 10 000 - 15 000kn ili imate projekciju takve zarade mjesecno, zelite sve legalizirati, isplati vam se otvoriti barem obrt. U njemu odgovarate za sve sto napravite tokom poslovanja sa svom svojom imovinom. No taj obrt ima i svojih prednosti. Mozete vaditi novce iz obrta i njegovog racuna kako hocete, mozete i nemorate uci u sustav PDV-a, otvaranje i zatvaranje je mnogostruko jednostavnije od drustva sa ogranicenom odgovornoscu.

Sto se drustva sa ogranicenom odgovornoscu tice, tu je malo veca problematika i ne preporucam se baviti time osobno nekome tko nije imalo upoznat sa stvarima koje su potrebne. Dakle ovo sa 20 000kn u novcu i imovini zaboravite! U vecini slucajeva morate sve imati u novcu, jer ako ne ulazete nove computere, nove stroje i to sve, vi trebate vjestaka koji ce sa odredenom metodom amortizacije i trzisne kataloske vrijednosti doci do cifre koliko odredeni stroj ili stvar vrijedi. Dakle njega placate vec par tisuca kuna!

Dalje kod otvaranja drustva sa ogranicenom odgovornoscu, isto tako morate imati barem nekoga zaposlenog. Tu vrijedi prica sa minimalcem isto! No ovdje je problem sto nemozete samo doci, izvaditi par tisuca kuna i igrati se sa time kako zelite. Morate za sve imati papir, zasto, kako, kuda i gdje. Znam da zvuci fino i lijepo odbijanje pretporeza i kupovanje na firmu, no nije to sve tako ruzicasto kako se cini. Stvar je i u tomem, kao sto je vec navedeno, zatvoriti obrt je lagano, dok je zatvaranje drustva sa ogranicenom odgovornoscu malo veca zajebancija oko toga.

Sve dok ne zatvorite pravnu osobu, dakle drustvo sa ogranicenom odgovornoscu, placate komunalne naknade, placate prostor (ako nije u vasem vlasnistvu), placate spomenicku rentu, naknadu za vode, naknadu za gospodarsku komoru i jos podosta toga. Mijenjanje adrese drustva sa ogranicenom odgovornoscu je isto podosta velik problem. Uglavnom nebih to preporucio nekome tko nije bas pretjerano upoznat sa time.

No netko je naveo da radi vec negdje i otvorio bi firmu. U tom slucaju NEMORA placati doprinose kada je zaposlen u toj novoj firmi. Zasto? Pogledate u kojoj firmi vam je bolje i lakse da vam plate doprinose i davanja, pa onda primate dvije place, od dva razlicita poslodavca. Dakle zaposleni ste od 7-15h negdje, placaju za vas doprinose i porez na dohodak, zavrsite posao tamo, idete doma i radite u svojoj firmi. Placate samo porez na dohodak po poreznim razredima, uz osnovni osobni odbitak. Po meni ovo je vrhunska situacija, malo ljudi moze tako, stvarno pograbite ono najbolje iz obe situacije.
__________________
Who is this general failure and why is he reading my disk?
Garfield je offline   Reply With Quote