View Single Post
Staro 15.10.2018., 20:35   #2702
slack
Registered User
 
slack's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: hr
Postovi: 21
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
TUF ploče su trenutno (nebitno dali AM4 ili 1151v2 i koji chipset) dosta loš deal. Poprilično mršave (vrm, hlađenje i sl.) al furaju kao neki imidž ozbiljnih ploča.

cpu si uzeo najskuplji, a na ploči uštedio. Također tko ima za 2700X bi po meni trebao bi imati i za aftermerket cooler, unatoč tome što je wraith prism ponajbolji stock cooler
Svjestan sam toga da TUF nije ono što je nekad bio ali nije to bio presudan razlog kupnje.

CPU nije (pre)skup s obzirom na mogućnosti i ako gledaš unazad, neki Pentium II i III modeli su svojedobno bili puno skuplji od Ryzena 7. Tehnika narodu.

Uzeo sam ga po principu kad je bal nek je bal i jer sam si napokon želio priuštiti CPU gornje klase što je AMD omogućio raji, kao što je bio prvi koji je punudio mainstream 64 bitni procesor a sada nudi jezgre kao vruće kifle, nije da se primijeti brzina u svekodnevnom nezahtjevnom radu, no ako se ide enkodirati video, obrada videa, zvuka, streaming, multitasking onda radi savršeno.

X verzija nije nešto skuplja od obične 2700, nekih dvjestotinjak kuna, ima standardno nešto veći takt i bio bi grijeh uzeti slabiju verziju čak i ako ne misliš OC-ati. Sad gledam, razlika između Intelovog 8700 i 8700K je tristotinjak kuna, i ne znam na kojem su tripu da je tisuću kuna skuplji od 2700X i još moraš kupiti aftermarket hladnjak jer se gospoda iz Intela nisu udostojili ponuditi nešto slično Wraith Prismu za svoje high-end procesore. Nešto su si previše zabrijali u Intelu a nisu nVIDIA da bi mogli tako brijati.

S obzirom da mi kučište Define Mini koje dimenzijama nije baš mini i mogla bi stati ATX ploča, prima samo mATX ploče, ne računajući još manje formate, ograničen sam izborom i to je slaba točka AMD-a u odnosu na Intel, premali ili gotovo nikakav izbor mATX ploča s jačim čipsetima. Nema mATX ploča s X370 i X470 chipsetom i ako bi ih bilo, bile bi preskupe i spadale bi vjerojatno pod ROG, Strix, Aorus seriju, a meni takve ploče ne trebaju niti ne želim davati više od tisuću kuna za ploču kao nekada.

Od ploče tražim 4 DIMM slota, najmanje 2 dodatna headera za ventilatore, 6 SATA priključka. Ne trebam bolju zvučnu i ostale kerefeke koje povisuju cijenu ploče.

Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
@slack s obzirom na plocu odnosno vrm ne bih mjenjao wraith prism. Na tvom mjestu bi mu ispolirao bazu i kupio bolju termalnu pastu, 5 stupnjeva ces sigurno skinuti, a vrm na maticnoj nece patiti od nedostatka airflowa
Hvala na savjetu.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
FYI Imao sam prije i budget opciju, x370 gaming 3 (cca 750 kn je kostala u UZIju) , po pitanju tih ventova nije ova aorus nista bolja , sve isto
by the way, meni silent nije dovoljno tiho jer imam 5 ventilatora (5 kuciste, a dodatno + CPU i PSU i naravno GPU +3 , njih ne racunam) ..tako da sam ih ručno podesio i to je sad to ..
Ovo s ventilatorima u tvojem slučaju je overkill s obzirom da imaš tower kučište osim ako OC-aš pa se osjeti nestabilnost pri višim temperaturama.

Inače, imam dva Seasonic napajanja, S12 550W star otprilike 12 godina i dalje radi tiho i savršeno te da nema toliko suvišnih molex konektora mogao bih ga koristiti i dalje u novijim konfiguracijama s više SSD-a i HDD-ova i grafičke srednje ili više srednje klase što i radi u Intelovoj konfiguraciji s i5 3570 sa GTX960 Strix, a drugi je M12 II 520W koji pogoni konfiguraciju s Ryzenom 7, modularan što mi ne znači puno s obzirom da su mi skoro svi kablovi potrebni a prednost je što su plosnati pa se lakše provode i spremaju u kučištu, jedino me iritira što ima suvišnih molex konektora koji su po meni legacy, jer osim internog Blu-Raya, nemam što na njih spajati.

Jedna stvar mi se posebno sviđa kod M12 II, budući da 99% kučišta danas forsira napajanje na dnu kučišta, navedeni Seasonic se montira tako da je ventilator sa gornje strane pa nema ulogu usisavača, osim što sada usisava toplinu sa grafičke, ali bolje to nego prašinu s poda.

Nađu se povoljne X370 i X470 ploče koje su savršena kombinacija s Ryzenom 7 2700X, međutim nema mATX verzija a jedino takve mogu staviti u kučište.

Isto tako sam se zeznuo što nisam uzeo Nitro+ umjesto Pulse RX580, nekako bi stala u kučište, ali nisam želio riskirati, ako ništa drugo, maknuo bih kavez s diskovima, jer hladnjak Pulse-a nije toliko učinkovit (čitaj tih) kao ovaj od Nitro+.

Imam 3 ventilatora na kučištu, dva kontrolira ploča, jedan je na kontroleru za ručno namještanje.

U najboljem slučaju, kada ne zeza kontrola vrtnje CPU ventilatora, uopće se ne primijeti da je kompjuter uključen i jedino prema LED-icama slušalica (Razer Kraken), miša (Razer DeathAdder), tipkovnice (CM Masterkeys Pro M) mogu vidjeti da radi.
Jedan od razloga su green 3.5, SSD i 2.5 diskovi. Usprkos gumenim nastavcima na koje se spajaju HDD-ovi, diskovi na 7200 rpm-a proizvode buku, kučište uslijed vibracija rezonira i čuje se zujanje. Sada jedina buka koja se čuje je zvuk hukajućih ventilatora od CPU-a i GPU-a ukoliko se pokrenu zahtjevni programi ili se općenito čuje strujanje zraka kroz kučište bez dodatnih harmonika koji bi iritirali.

Zadnje izmijenjeno od: slack. 15.10.2018. u 20:44.
slack je offline   Reply With Quote