View Single Post
Staro 04.12.2020., 20:49   #4083
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
Ne možemo znati po kojem kriteriju nvidija daje prolaznu ocjenu za G-Sync Compatible.


Sve što možemo je iznijeti svoje mišljenje.


Po onome što sam procitao o AOC 24G2U i 27G2U (mislim da sam sve jer doslovno imaš 3 kvalitetne recenzije 1 , 2 , 3 ) niti jedna recenzija ne spominje nikakav screen tearing, stuttering ili juddering i nikakve artefakte kao što si i rekao.


Pošto nigdje ne spominju to gore ni za jedan od ta 2 modela, na osnovu procitanih informacija mogu samo zakljucit da je razlika u tome što je 27" model za nijansu brži.


Elektronika je prakticki ista, a za panele 24" i 27" modela znam da su razliciti.





G-SYNC Compatible je Nvidijina potrda / žig / certifikat sa kojim Nvidija garantira da je neki AMD FreeSync monitor kvalitetan i da s njim nece biti problema pri VRR-u u bilo kojim uvjetima.



Pošto uspoređujemo "G-Sync Compatible" VS Non Compatible gledamo ciste performanse i u ovom trenutku zanemarujemo svjetlinu i boje tj onda gledamo samo response time tj brzinu odziva piksela.


144 Hz refresh rejt , monitor osvježava / prikaže novi frejm svakih 6.94 ms

1000 ms / 144Hz = 6.94 ms potrebno je da se monitor osvježi i prikaže 1 frejm = Refresh Rate Window

I sad imaš situaciju / test u kojem 24" model sporije mijenja piksele iz jedne nijanse sive (od bijele prema crnoj i obratno) u drugu nijasu.

Ta trazicija tj promjena piksela u refresh periodu od 6.94 ms ne uspije se obaviti u tom periodu/intervalu tj u jednom frejmu.

Pa imaš sitaciju da je za 24" model max G2G (gray to gray) response time 13.8 ms što je prakticki vrijeme od 2 frejma (su 13.88 ms) a ne 1 kao što bi treblo biti dok je za 27" max G2G response time 10 ms.

Ofkors da to nije cjelo vrijeme tako na cjeloj površini ekrana , nego na jednom djelu ekrana samo u nekim tamnim scenama i pri određenoj tamnoj sivo-crnoj nijansi boje. To je naravno WORST case scenario.

Postotak prikazanih / izvršenih tranzicija u refresh periodu od 6.94 ms tokom testiranja za 24" model je 80% dok je za 27" model 86.7% za taj WORST case scenario.

WORST case scenario je malo vjerojatan ali je svejedno moguc (pogotovo u igrama u kojima prevladavaju tamne scene), a rekli smo da G-Sync Compatible jamci savršen motion handling u SVIM situacijama !



Donja slika pokazuje 30 situacija (30 polja u donjoj tablici) tj okvirno cjeli spektar G2G tranzicija iz jedne u drugu nijansu i vrijeme odziva za pojedini monitor.


27" model ima samo 4 slucaja da je vrijeme odziva u tim situacijama preko 6.94 ms, tj da se tranzicija ne uspije završit i prikazat u jednom frejmu ; 4 od 30

24" model ima 6 slucajeva da je vrijeme odziva u tim situacijama preko 6.94 ms te 4 slucaja kad dolazi veoma blizu na 6.9 i vjerojatno prekoracuje 6.94 ms , prakticki imamo 10 od 30




Po meni je upravo to taj razlog zašto je 27" zadovoljio Nvidijine standarde i dobio G-Sync Compatible oznaku.

https://www.tftcentral.co.uk/reviews....htm#aoc_24g2u





Detaljnije o opremi i nacinu testiranja G2G odziva https://www.tftcentral.co.uk/articles/response_time.htm

Clanak je iz 01/2013 i tocan je bez obzira što od tad nije nije apdejtan.

Jedino što bih naglasio da u vrijeme clanka 2013-te High Refresh Rate monitori nisu postojali te je standard tada bio 60 Hz.

Refresh window za 60 Hz je 16.6 ms te oni su tad za njega govorili ovo:

Citiraj:
A response time of around 10 ms G2G is pretty fast, but a response of over 15 ms G2G is rather slow.
Što je za današnje HRR monitore presporo.

Citiraj:
Response time OVERDRIVE (napon / voltaža) allows you to push the monitor’s response time speed (pixel transition time) in order to decrease the trailing/ghosting of fast-moving objects.

Depending on the refresh rate, too strong overdrive can cause pixel overshoot or inverse ghosting.

You will find your monitor’s overdrive settings in its OSD (On-Screen Display) menu, usually under one of the following names: Overdrive, Response Time, TraceFree, or something similar.

https://www.displayninja.com/what-is...-on-a-monitor/
Koliko znam jedino tftcentral.co.uk , rtings.com i YT:Hardware Unboxed imaju taj hardwer i softver koji to automatski odradi i detaljno analizira cjeli spektar G2G tranzicija.

Citiraj:
Custom-made photosensor device is attached to the screen and used to track changes in the brightness levels.
A special software program is used to simulate the changes between different shades from the full range of 0 (black) to 255 (white).
From there, the photosensor measures the brightness change and converts it into a voltage which is passed to an Oscilloscope.






Opcije overdrajva u meniju monitora AOC 24/27G2U: weak, medium, strong.





Preporucene postavke i rezultati performansi overdrajva ovisno o FPS-u / Frekvenciji:




Da nebi po donjim slikama pomislili, da su navenedna 2 AOC -a loša u odnosu na ostale monitore ...

Slike prikazuju worst case scenario unutar specificnog slucja, za ostale slike i opcenito dobre i detaljnije rezultate kliknite na donji link:

https://be.hardware.info/artikel/966...jd-en-inputlag

__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 05.12.2020. u 12:11.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote