View Single Post
Staro 08.02.2022., 21:57   #74
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Imam ponešto iskustva s trakama u enterprise okruženju i nešto volje da napišem koju riječ.

U slučaju kućnog backupa meni je osobno LTO jedino dobar kao sekundarni backup za nek' se nađe u slučaju da imaš pristup LTO driveu recimo na poslu ili nekoga kome ćeš platiti uslugu arhiviranja podataka na LTO.

Rabljeni LTO drive za imati doma je puno preskup i vrlo upitnog stanja. Već sam reklamirao više od jednog LTO-8 drivea (5.500$USD/kom) koji nisu tako stari. Zamisli koliko su prethodne generacije izraubane odnosno u kakvom su stanju. Dobiti dobar rabljeni LTO drive je kao ruski rulet, a od cijene boli glava. A još nisi ni počeo raditi s trakama što ne preporučujem osobama sa slabim strpljenjem i napetim živcima.

Cijene neće ići dolje jer LTO tape driveove danas proizvodi samo IBM i to za enterprise tržište koje to može platiti (HP, Quantum, Magstor i ostali su rebadge). Ako drive krepa, sretno s traženjem zamjenskoga koji može biti jako skup ovisno o generaciji i vjerojatno u lošem stanju. Ako odlučiš to prodati, kao što je već netko rekao, sretno s time Potražnja je gotovo nepostojeća osim ako ne spustiš cijenu debelo ispod prosjeka.

Ako mene pitaš nisi ništa propustio.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote