View Single Post
Staro 26.04.2009., 12:35   #76
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Za one prepametne u ovom threadu, radio sam u dva telekoma i sada radim u trećem. Kada se sve liberaliziralo početkom 2005., bio sam u timu koji je dizao kompletnu optičku infrastrukturu jednog od tih telekoma iz nule i spojio sam stotine poslovnih korisnika. Tako da JAKO DOBRO znam o čemu pričam, za razliku od onih koji su pola negdje pročitali, a pola samostalno pretpostavili/zaključili.

Optika se kroz zrak postavlja posebnim kabelima koji su posebno napravljeni i ojačani za tu namjenu i radi se na način da se jedna vrlo čvrsta sajla vodoravno nategne između dva stupa na koju se postave svakih xy centimetara prsteni koji vise na toj sajli (slično kao za zavjese) i onda se kroz to prstenje gura FO kabel. Ali, ta metoda se maksimalno izbjegava i postavlja se uvijek kroz zemlju najmanje pola metra duboko položeno, a roz zrak se ide ako i samo ako se mora i nema nikakvog drugog riješenja. Naravno, stupovi moraju biti spremni za prihvat FO kabela.

A kod nas u lijepoj našoj nisam siguran da li zakon uopće dozvoljava da se optika vuče po stupovima. Imam frendova i bivših kolega u drugim telekomima i nitko mi nije spomenuo da se optika vuče po stupovima. U telekomu u kojem trenutno radim (nije T-com), optika po zraku ne dolazi u obzir.

Asimetričnost brzine i ping kroz optiku ovisi o tome kroz šta sve putuje taj paket, ali ako je ping veći od 3-4ms, tu se radi o shaperu koji je postavljen najčešće na core opremi ili ako je veća mreža onda na agregacijskoj.

Simetričan link se izbjegava davati više iz političkih razloga, jer zašto bi neka firma plaćala 2-3 tisuće kuna stalnu vezu na optici kada mogu imati FTTH za red veličine manje s jednom javnom IP adresom i brzim uploadom (za servere npr.)
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote