View Single Post
Staro 23.05.2015., 20:45   #109
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Pozdrav ljudi i isprike na bumpanju teme stare nekoliko godina, ali mi se nekako činilo bolje razgovarati ovdje nego da započnem novu.

Preselio sam se u novu stambenu zgradu, građene 60-ih godina koja nažalost nema uzemljenje. U stvari, većina utičnica su monofazne, dakle bez schuko priključka. S obzirom da ionako izvodim pregradnje i modernizacije, odlučio sam sve prekidače i utičnice zamijeniti za novije, schuko nadajući se da negdje ipak postoji kontakt za uzemljiti mrežu, međutim ispalo je da su sve utičnice (sa kontaktom za uzemljenje) zapravo nulovane.

E sad, postoji zaseban vod, uveden prije nekoliko godina (za "jače" potrošače) i on je propisno uzemljen ali ostatak stana je nulovan i trebalo bi razbijati sve zidove, kako bi se provukao kabel. Budući da to financijski nije moguće, zanima me koliko je sigurno koristiti nulovane aparate, koliki je rizik od električnog udara u odnosu na zemlju + FID sklopku. Novi stan je nema, ali su zato postavljeni automatski osigurači.

Ono što me najviše brine je stolna fontana sa potopnom pumpom za vodu, poput one koje se nalaze u akvariju. Napaja se direktno iz gradske mreže, dakle nema DC adapter, te je u potpunosti potopljena ispod vode, u maloj posudici što bi moglo predstavljati potencialnu opasnost... Koliko je vjerojatno da bude došlo do proboja struje, i da li je uopće sigurno koristiti takav aparat, s obzirom na stanje električne mreže?
  Reply With Quote