View Single Post
Staro 07.03.2019., 12:43   #5
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor Pawzilla Pregled postova
Dragi svi,

u procesu sam otvaranja paušalnog obrta koji će se baviti uslugama u IT-u. Prvenstveno će pružati IT consulting usluge za mala i srednaj poduzeća, no odrađivati ću i izradu dokumentacija na nadmetanje (specifikacije predmeta nabave), izradu topologije i implementaciju IT sustava, nadogranje i preventivno održavanje IT sustava i slično.

Pitanja koja su se otvorila pri otvaranju obrta su fokusirana na samu IT opremu koja će se koristiti za potrebe poslovanja kako slijedi:

-od postojećeg poslodavca planiram otkupiti prijenosno računalo s Win10 Pro OEM licencom i Office 2016 Home and business licencu (Fizičku kutiju s key-em), što bi se vodilo kao otkup rashodovane informatičke opreme. Zanima me legalnost ovakvog prijenosa licence, te postoji li nešto na što trebam pripaziti?

-obrt će raditi bez vlastitog prostora, te će biti registriran na moju kućnu adresu. Znači li to da u se u slučaju inspekcijskog nadzora provjerava licenciranje sve opreme na lokaciji ili isključivo opreme koja se koristi za rad obrta?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima!

Prvi i osnovni savjet, nemoj otvarati obrt.
Otvori d.o.o. ili jadni d.o.o., ali ni pod razno nemoj otvarati obrt.
PRoblem sa obrtom je sljedeći, OIB obrta je tvoj OIB kao fizičke osobe, i u slučaju bilo kakvih dugovanja ili kazni, to sve stiže na tvoj OIB kao fizičke osobe. Vlasnik obrta odgovara solidarno i neograničeno čitavom svojom imovinom.
Vlasnik d.o.o.a ili j.d.o.o. ne odgovara maltene sa ničim, osim u slučaju proboja pravne osobnosti.
Colop je offline   Reply With Quote