View Single Post
Staro 03.01.2016., 11:26   #155
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Pazi samo da ti ne bi preraslo tih 5k kn u normalno idućih 10 godina.
Što duže radiš nešto, to ćeš manje hrabrosti i motivacije imati za preokrenuti priču.
To se slažem, zato je meni po defaultu razmišljanje da dobivanje posla je samo jedan dio slagalice, da treba učiti dalje, razvijati se, skupljati iskustvo (pa makar samo da piše na papiru) i težiti nečemu višem. I dalje vjerujem da trud i marljivost mogu pomoći u dobivanju veće razine odgovornosti, cijenjenju znanja i, na kraju, boljoj plaći.

Citiraj:
Autor jopis Pregled postova

Dosta realno napisan post, pogotovo ovaj dio sa željama.... Ali...
Slažem se s tobom. Ovdje gdje ja u ovom trenutku pišem i gdje jesam, sam 30-40 minuta od Zagreba autom, mogu komotno živjeti sa 5-6k kn jer imam svoju kuću i nemam tolike troškove života. Moje trenutno razmišljanje je biti u ZG-u, vidjeti koliko funkcionira život u gradu, na stanu te ako ne uspije (ili ako opcija putovanja zbilja bude puno isplativija) vratiti se natrag i onda probati drugu opciju. Imam taj benefit i svjestan sam da, in grand scheme of things, sam tu u prednosti.

Citiraj:
Autor X-Plosiv Pregled postova
Stan ajmo reći cca 1500 kn. Klopa još 1500 kn. To je 3000, ostane još 2000. Bem ti generaciju koja 2 majice i 2 hlača palti 1500 kn, i još spizdi 2x 250 kn vani...i to ako se štedi
Pojednostavio sam jer nisam htio u detalje. Ajmo računati da mi ostane 2000kn. Koliko od toga ode na higijenu, na putovanja javnim prijevozom, na koji odlazak u pub, na pretplatu za mob, na neočekivane troškove (pokvari se grafička a treba mi za posao, ili razbijem ekran mobitela), na grijanje po zimi, na izdavanje biljega i dokumenata, na lijekove, plaćanje dopunskog... i sam znaš koliko dodatnih troškova tu ima, nisam htio niti dotaknuti nekakav luksuz koji si želim priuštiti poput auta, vozačke, koje igre na Steamu, odlaska na izlet sa curom, pokloni za rođendane i godišnjice (pa makar bili simbolični)...

I naravno, štednja. Naravno da moram i trebam štediti, imati nekakav crni fond na računu baš zato da si olakšam vrijeme dok "skačem" na drugi posao, ili ako radim neki veći zaokret u životu. Ili, nedajbože, da se meni ili nekome u obitelji nekaj dogodi.

Budimo realni, kad malo baciš pogled na takav način onda se 5k kn ne čini puno, jelda?
Naravno, ako ostanem u Vrbovcu mogu računati na dodatnih 1000kn "uštede" no koliko mi to znači ako svaki dan imam jedva 3 sata slobodno, ako svakodnevno lovim tramvaje i vlakove i nadam se da niti jedno neće kasniti, ako mi se trošak u obliku automobila, goriva, registracije, osiguranja, tehničkog odjednom čini kao bačen novac?

Ne želim generalizirati, ovo je primjerice samo dio pitanja koje muče mene. Kao netko tko nažalost ima peh da još nije zaposlen moram razmišljati o ovakvim prioritetima i načinima kako da nađem najbolji kompromis između svega. Naravno, mogu si kratkoročno priuštiti posao na prvom mjestu, bar dok se probijam, ali koliko dugo je to "kratkoročno"?
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote