View Single Post
Staro 26.11.2014., 23:30   #141
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ja sam siguran da neće proći dugo da intel bumpa serije jedan razred gore na komercijalnim socketima, dakle:

celeron - dual core
pentium - dual core + HT (kao danas i3)
i3 - čistokrvni quad (danas i5)
i5 - quad + ht (kao danas i7)
i7 - možda hexa + HT

Na profi socketu ionako već imaju octa + ht tako da neće biti problem

Što se tiče amd-a, mislim da im ništa posebno ovo ne znači, sve ostaje po starom.
Mislim da su višak jezgri davali jer nisu mogli intelu odgovorit performansi po jezgri, pa su išli na moar cores + odličan value (price/perfomance, svi otključani). Mislim ono "odgovorit" - možda su tako od početka planirali, neovisno o intelu, gomilati jezgre - jer su mislili da će se softver koji ih iskorištava nastaviti tako razvijati, no intel tj. softveraši su ih možda sjebali.

Ovo je odlično za običnog usera, jer može za male novce (valjda će im padat cijena) dobit relevantan cpu, koji postaje sve bolji za gaming, te otključan (jer intel - ako zanemarimo anniversery iznimku pentiuma, tu otključanost skupo naplaćuje). Ne kažem da je OC nešto mega bitno, al nekim ljudima je oc sam sebi svrha (hobi), i daje neki "enthusiast" feeling. Ionako se oc više osjeti na amd-u u današnjim igrama (poboljšava singlethreading koji mu je slaba točka) tako da nije za odbacit ta mogućnost.

Jasno inteli će biti sve boljeg proizvodnog procesa (skylake), sve će manje struje trošit, amd-ovi će izgledat zastarjelo naspram njih (zbog čega će ih neki možda izbjegavat), al će možda opet value tj. price/performance biti na strani amd-a. Pogotovo ako entry level i5 bude po 1300+kn, dualac i3 po 800kn, a otključani i5 ko svetog petra kajgana - a ne bude ništa bolji od fx 83xx u igrama (u renderingu i sl. je odavno bolji), odnosno bitno bolji od čak fx6300 ekipe za bitno manje novce, ako bude optimizacija igara ovakva, crysis 3 standardno + još jače multithreadane u najzahtjevnijim igrama.

AMD bi mogao možda tamo 2016 ako bude sve OK izbaciti neku novu "enthusiast" seriju procesora sa ddr4 kontrolerom. I nadajmo se da će biti odlična, jer treba netko stiskati i intel da više daje. Intel navodno već krajem slijedeće godine sa skylakeom (ddr3 i ddr4).

EDIT

da ta fuzija, da grafički čip odrađuje dio zataka s procesorom je nešto na čemu amd radi, tzv. HSA tehnologija u novim APU-ima. Samo treba vremena da zaživi. Uvijek prvo dolazi hardware, pa onda softver koji ga iskorištava (primjer i na ovim multicore visherama). Brat bratu ionako je amd puno napredniji od intela sa integrušama

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 27.11.2014. u 00:04.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote