View Single Post
Staro 10.02.2015., 23:30   #10
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Ajmo malo na pumpu, nije mi vrag dao mira u ove vecernje sate, pa sam isao odradit generalku na zvjercici



Prvo malo nerviranja sa milion raznoraznih torx, imbus i philips vijaka "Zasto bi bilo jednostavno ako moze bit komplicirano?" - S. Jobs



Isti slucaj sam imao na sad vec pokojnom Macbook White-u, jabucari se stvarno trude zakomplicirat zivot onome koji ce ikad rastavljat njihove proizvode, valjda kod sastavljanja prototipa jednostavno zagrabe saku raznih vijaka i odluce da ce to bit default za gotov proizvod.

Evo i same Laingice, ako primjecujete, nesto je visa nego standardne verzije. Radi se o dodatnih 1cm koji zauzima famozni kompenzator zapremnine.



A Delphi ko Delphi, vjerovatno je pak mislio da ak ubace 3 kile soli u medij, da su rijesili problem faune u njemu. Nema sta, to je zapravo i razlog leakinga na tim sistemima, tekucina kada dodje u dodir sa zrakom, jednostavno krene jest i devastirat sve sta joj se nadje na putu.



Jos minerala i soli.



Iznutra naizgled, radi se o standardnom Laing DDC modelu.
Ajmo dalje. Kat po kat, otkrivaju se nove stvari.



Pa dolazimo i do membranskog dijela kompenzatora.



Ispod njega nalaze se 4 opruge koje su zaduzene za ujednacen pritisak u sistemu, bez obzira na povecanje temperature i sirenje medija.





Kako to sve skupa funkcionira ? Odakle dolazi voda u komoru sa membranom?



Ako poblize obratimo pozornost na sam lezaj, vidimo 4 micro porta, koji vode na drugu stranu do komore, time je omogucen protok vode do ekspanzijske komore u slucaju povecanja volumena vode / zraka usljed zagrijavanja.



Tu se radi o mililitrima naravno, ali taj dodatak je nepohodan za dugogodisnji, pouzdan rad pumpe u sistemu bez rezervoara, kao i dodatna sigurnost da nece doci do proboja tekucine na najslabijem spoju usljed povecanja pritiska.


Mana ovog koncepta je sama membrana, guma je podlozna trosenju, te s vremenom popuca na pregibima, u tom slucaju opet malo grunfanja da se ukloni spoj sa problematicnom sekcijom ( filanje portova epoksijem i ubacivanje spremnika u sistem ) ili pak kupovina nove membrane.

Sklopljena, isprobana, osusena i spremna za ugradnju.



Ostatak kaljuze i soli koja se nakupila u pumpi, Uz komadic opruge koju je izjela originalna tekucina



Case je 90% oguljen, ostatak ide van kroz koji dan.



Iiii za kraj slika workplace-a nakon 50h rada na vise projekata u komadu




Zadnje izmijenjeno od: Perestrojka. 11.02.2015. u 15:22.
Perestrojka je offline   Reply With Quote