View Single Post
Staro 16.04.2016., 13:31   #37
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Update

Evo novosti.

Stigao Arctic Alpine 11 Passive (jos prije dva tjedna, hvala Nino ali testiranje traje)

Par slika i riječi o samom cooleru:



Cooler je čisto solidno napravljen, pola kile Al, iako se ne radi o najbolje obrađenom komadu aluminija kojeg sam vidio u životu, ali za 75 kn je čisto ok. S njim dolaze 4 sarafa sa oprugama i podloske za matičnu, instalacija vrlo jednostavna sve je plug and play.

Baza bi mogla bit malo bolje obrađena:


Ali nista sto brusni papir 1200 i malo polir paste nebi moglo rijesit:



Kao sto sam rekao, instalacija vrlo jednostavna i sve je kroz par minuta bilo spremno za prvi test.

Pa da vidimo kako se sve to ponaša u praksi.

Konfa:
Asus B85M-G
Intel G3220
Ram 4 gb Kingston
SSD samsung 60 gb
PSU Fortron 350 pnf(GT 1150 okr @7V, cca 650 okr/min)
LC-Power 3001b executor

Detalji:
Kućište hermetički zatvoreno, ostavljen samo otvor straga za usis.
CPU undervolatn na 0,850V
Svi testovi su rađeni sa OCCT CPU testom, duzina 20 min, osim ako u rezultatima nije drugačije navedeno.
Ambijentalna temperatura 23-24, kućište zatvoreno, vertikalana orjentacija.

Za orjentir, ovo su rezultati sa stock coolerom na 980 okr/min, ostali uvjeti identični:

Idle cca 44°C Load 52°C

Pa da vidimo kako pasiva dise

Za početak sam odabrao vertikalnu orjentaciju hladnjaka:


Uobičajena procedura testiranja i rezultat je ovaj:

Idle 55-58°C Load 67°C

Nije lose, ali nije ni bajno.

Sljedeci test je sa orjentacijom hladnjaka horizontalno i on je trebao biti bolji, posto zrak koji ulazi iza coolera bolje prolazi kroz rebra hladnjaka.


Isti uvjeti i testna procedura i rezultat je sljedeci:

Idle 52°C, Load 62°C

Na rezultatu se vidi da je strujanje zraka kroz rebra napravilo razliku i tu sam skro pomislio da je to to. Temperature jesu vece nego sa stock coolerom@980 okr, ali sve u svemu sam bio zadovoljan par stupnjeva viseom temperaturom na CPU, ali sve ukupno je dead silence, nema prasine i sl.

Usljedilo je testiranje, i monitoring temperatura tokom normalnog rada HTPC-a.
I tu dolazi gorak okus pasivnog hladnjaka, njegova temperaturna inertnost, odnosno kad se jednom zagrije, ne hladi se

U praksi to izgleda tako da nakon 3 sata gledanja youtubea (praktički idle) temperatura cpu bude uredno 62°C
Logicno, cooler se ugrije, a strujnaje zraka jednostavno ne uspjeva izvući topli zrak iz case-a i CPU "kuha".

Tu sam napravio test sa jednim ventom 92mm@ 500 okr i situacija se drastično popravila, ali, to nije pasiva

Sljedeci korak je bio ducting, odnosno rjesenje koje ce sav zrak koji ulazi u case natjerati da prođe kroz rebra hladnjaka i tako ga ohladi. Za ovo rjesenje case mora biti 100% zatvoren tj treba biti samo jedna rupa na case-u.

Imao sam u glavi neko konačno rjesenje, ali ono zahtjeva puno rada, smislio sam način testnog modela
Uzeo sam pik traku i s njom oblijepio hladnjak i otvor na case-u. Rezultat je u "A je to" stilu, ali za testiranje ce posluzit i ako dobijem dobre rezultate, napravit cu pravo, tj konačno rjesenje:



Opet isti testovi u istim uvjetima i ta daaa:

Idle 44°C, Load 52°C

Rezultati identični stock hladnjaku@980 okr sto je po meni i vise nego dobro. Temperatura CPU-a nakon 2-3 sata youtubea je stalno 44°C, jer je ovo neka vrsta "polu-aktivnog" rjesenja, ali bez dodatnog venta.

Sad preostaje napravit posten kanal i montirat ga. Znači prvo od debljeg papira napravit model i onda ga kopirati na npr aluminijski lim, tanki plexi ili nesto trece.

Generalno sam poprilično zadovoljan rjesenjem, ali s tim da trebam jos potrosit cca 10ak sati da napravim kvalitetno taj kanal i montiram ga.

Sorry for long post


Komentirajte, pitajte, podjelite
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote