View Single Post
Staro 01.09.2010., 21:48   #57
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Da bacim jednu analogiju, pa možda ljudima bude jasnije. Vjerojatno će me netko posrat nakon toga, al nema veze . Ne znam koliko su vam poznati ruski helikopteri, ali ima jedan koji ima 2 rotora, jedan iznad drugog. Vrte se u suprotnim smjerovima, što helikopteru daje nevjerojatne manevarske sposobnosti, ali mislim da to ima veze i sa protokom zraka. Može bit da su Rusi blesavi, a može bit da im ta 2 rotora ipak daju malo više protoka od jednog rotora. Ne znam zašto imaju 2 rotora, ali vjerujem da je to slučaj.
Nevolim previše srat ali na ovom topicu ima tolko govana () da se moram pridružiti masi

Krenimo redom:
1-2 elise služe samo zato da se okretni moment jedne poništi drugom, zato mu netreba bočna elisa (ona manja na repu koju ostali imaju), razlikom vrtnje gornje i donje elise se brutano brzo okreće i manevrira. Projekt je propao jer je preskup, elisa košta pola miliona eura, toliko o 2 elise.

2-2 venta (Identična) na hladnjaku (killeru), ako obljepimo obod hladnjaka, znači nema ulaza izlaza zraka sa strane (nije realno ali pričam o teoriji) rade lošili ili jednak posao kao jedan vent.

Teroija:
Kada 1 vent gurne zrak kroz listiće hladnjaka, taj zrak se zagrije (temperatura mu naraste jer pobere toplinu sa listića konvekcijom, uglavnom) samim time mu se diže i volumen i promjeni se tlak (lokalno, brzo se stabilizira) u teoriji dakle vent koji ispuhuje zrak treba raditi BRŽE od prvog venta samo da bi bili na početku (isti rezultat). Dakle drugi vent koči prvi jer je volumen zraka veći, treba više RPM.

Praksa:
Dolazi do strujanja zraka bočno, ekspandirani vrući zrak bježi van bočno a puno manji postotak svježek (malo hladnijeg) ulazi bočno tamam cent, dva prije ispušnog venta, od tuda je razlika u par stupnjeva. Što je hladnjak širi, bočno gledano, ta razlika je osjetnija.

Rezime:
Nepotrebno je stavljati 2 venta ako se setup hlađenja postavi ispravno i ako je kučište dobro "kejblđabirano"

@jucca
D800 je odlično kučište, ali zračni vrtlog u njemu je u ranku kanti od 500kn, daleko iza HAF-ova, stackera i sličnih. D800 je fenomenalno za vodeno hlađenje sa vanjskim radijatorima ili sa nekonvencionalnim strujanjem zraka (donji i stražnji vent moraju upuhivati zrak u kantu a gore 2 ili 3 venta puhati van preko radijatora).

Zona 3 hlađenja na D800 (HDD => backplate zona => straga van) je FAIL i ne koristi ničemu. Vjerujem da će novija revizija tog, inače uber kučišta, definitivno imat to ispravljeno i onda ga možda nabavim

@Edit
Citiraj:
Ako ne vjerujete, stavite dva venta u improvizirani kartonski okvir, uperite si u lice ( prilično dobar senzor za propuh, barem u mome slučaju ), pa isključite jedan i onda recite "šta vam jače puše?"
Pa kad je jedan isključen onda brutalno koči ovoga koji radi, i rezultat je daleko lošiji, u serijskom spoju sto istih ventova nema pomaka na "jačini" strujanja zraka, svaki idući vent mora raditi veću kompresiju, baš kao što to rade recimo "jet" motori (obrati pažnju na 3 "venta" u seriji):

Zadnje izmijenjeno od: Uber Gosu. 01.09.2010. u 22:01.
Uber Gosu je offline   Reply With Quote