View Single Post
Staro 17.12.2018., 11:39   #2422
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Crosspost, prešao sam na Note 9 sa M20P.

Nije mi se dalo zezati sa zamjenom za možebitno ispravni model i kamera me malo razočarala.

Evo usporedbe:

Dimenzije, handling, izrada i sl:


Note je ipak primjetno veći, omjer ekrana i dimenzija nije tako velik kao na Mati, no nije ogromna razlika. Bezeli u svim smjerovima su deblji što čak i nije loše jer je manja mogućnost stiskanja ekrana kad to ne želimo.

Dijagonala na papiru nije neka ali u praksi je značajna razlika jer je na Mati notch i 6.39 te 19.5:9 dok Note ima 6.4 bez notcha i omjer 18.5:9. Ekran od Notea je značajno širi što je super za tekst, browsanje i sl ali teže za rukovanje jednom rukom.

Oba dva imaju kvalitetnu izradu, Note ima kretenski Bixby botun ali vrlo korisni virtualni botun osjetljiv na pritisak što omogućava trenutni unlock jednom rukom bez potrebe za swypeanjem ili biometrije.

Note mi ipak djeluje malo masivnije i sigurnije leži u ruci zbog debljeg aluminijskog okvira i blaže zakrivljenosti stražnje strane.

Note bi moga bez problema koristi bez maske dok kod Mate to nije bija slučaj.


Fotografija:


Kod Mate, kvaliteta kamere na prvu je dobra ali pri boljem pogledu na računalu, night mode izgleda kao ulje na platnu, dok auto previše zaoštrava i daje agresivnu sliku.

Za pejzažnu fotografiju, N9 ima daleko prirodnije fotografije, manje oštri i daje finije detalje.

Portrait mode mi je bolji na Mati i ima izraženiji bokeh te peglanje i oštrenje čak laska portretima dok Note daje realističniju sliku i nema automatsko prebacivanje na portrait mode kao Huaweiev "AI" već je potrebno odabrati Live Focus mod.

Što se tiče noćne fotografije, Mate ima manje šuma, no u night modu daje užasan efekt vodenih bojica usljed preagresivnog procesiranja i peglanja šuma. Što se tiče samih detalja nije bolji, dapače agresivno peglanje šuma čak daje manje detalja nego Note.

Mate naravno ima prednost u određenim poljima kao što je 80mm ekvivalentna kamera i 16mm ekvivaletna širokokutna kamera. Namjerno ne govorim "zoom" jer to nije zoom već fiksna fokalna duljina. Na papiru ovo zvuči super i u određenim situacijama je, pogotovo širokokutna kamera pri dobrom svjetlu, međutim često daje značajno lošije rezultate od glavne kamere, tj. čim je slabije svjetlo. Širokokutna kamera na Mati daje ipak jedinstvenu prednost i čak mi je bila puno bolja i korisnija od tele kamere.

U usporedbi, Note ima samo jednu jer ovu tele ne doživljavam pretjerano bitnom, ali dvostruka blenda je skroz fora i smanjuje praktičnu razliku u veličini senzora.

Autofokus na Noteu je definitivno brži i nije mi se dogodilo da mi krivo fokusira dok se kod Mate to zna desiti, pogotovo u uvjetima slabijeg svjetla.

Što se selfija tiče, to ne koristim pretjerano, no ovako na prvu mi je selfie kamera na Noteu puno bolja, pogotovo na slabijem svjetlu.


Video:

Note ima nemjerljivo bolju kvalitetu video snimanja. Nije samo stvar u 4K/60FPS već općenito: fokus, detalji, dinamički raspon, stabilizacija kod Notea video ispada vrhunski gotovo uvijek dok Matu svaki *k* smeta, primjerice ako se krećemo i u noćnim snimkama ima strašno izraženi jitter. Nisam siguran hoće li i kad to biti ispravljeno, iako je Huawei nedavno ispravio onaj problem s jello efektom na rubovima pri panningu. Pribacivanje kamera tj zumiranje na Mateu nikad nije bilo baš dobro rješeno dok se snima jer se često znalo desiti da recimo prebacivanje s normalne na tele kameru izgubi fokus i nikako ga ne može vratiti. Također, pri snimanju pod umjetnom rasvjetom mi je redovito gubio fokus par sekundi nakon snimanja (bacim primjer).


Responzivnost, brzina, UI, mogućnosti:

Note nije loš, ali je vidljiv lag s obzirom na Mate. Tu nema govora, Mate djeluje značajno fluidnije i trentačno obavlja dosta toga, iako je N9 ipak dosta poboljšan u usporedbi sa mojim starim S7 Edge.

Što se featurea i sl stvari tiče, face unlock na Mati stvarno funkcionira odlično iako se zna desiti da kiksa ali vrlo rijetko. Međutim ima svojih ograničenja koji nemaju nužno veze s softverskom implementacijom - recimo otključavanje dok je na stolu je nezgodno, ili u vožnji i sl.

Note ima poprilično cool virtualni botun osjetljiv na pritisak koji ako vam biometrijske značajke nisu bitne, omogućava otključavanje samo pritiskom na dno ekrana, bez potrebe za swypeanjem, što mi je zakon.

Note također ima i S-Pen koji je fora za okidanje kamere sa daljine ili screenshotanje određenih djelova, crtanje onom tko je tome naklonjen i prebacivanje među slajdovima pri prezentacijama.

Neke stvari specifične za Samsung su mi dosta zgodne - recimo korištenje Disconnect Pro aplikacije koja preko Knoxa blokira oglase unutar aplikacija je bogomdana, dialer koji prikazuje ikonice sa slikama kraj kontakata je zgodan jer omogućava lakše korištenje pri zvanju jer je lakše prepoznati kontakte.

Također, odlična stvar kod Samsunga mi je i clipboard koji pamti desetak zadnjih kopiranih stavki, a ne samo zadnju.


Baterija:

Trajanje baterije mi se čini isto ili vrlo blizu, Mate ima dosta brže punjenje što mi osobno nije neki plus pošto ga punim preko noći pa mi je svejedno, a mislim da punjenje tako jakom strujom sigurno nije lagano za dugoročnu trajnost baterije.


To bi bilo to, možda još nešto dodam, koju foto/video usporedbu i slično kad stignem.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote