View Single Post
Staro 16.03.2012., 07:44   #109
Quantum
Make it so
 
Quantum's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Enterprise-E Ready Room
Postovi: 93
Smatram da je najjednostavnije (a i prilično točno) podijeliti consumer SSD diskove po ATA sučelju na koje se spajaju - dakle, SATA2 i SATA3 "generacije".

Što se tiče pouzdanosti, gledajući RMA % do sada, možemo diskove podijeliti također na dva tabora - Intel+Samsung i svi ostali.

Do sada je mnogo postova i kontra-postova napisano o problemima s kompatibilnošću koji muče vlasnike SSD-ova sa Sandforce SF-2281 kontrolerima, pa samo da ukratko rezimiram: SF je problematičan u kombinaciji s nekim komadima hardvera (BSOD-ovi s čuvenim F4/F7 greškama), ali je i vjerojatno trenutno najnapredniji i najbrži kontroler na tržištu. Postotak korisnika koje to muči - vjerojatno je oko 5%, ali to je moja odokativna procjena, stvarne brojke vjerojatno nitko ne zna.

Znači, najveći problem kod diska s takvim kontrolerom jest da zapravo kupuješ nešto za što postoji nezanemariva vjerojatnost da će se pobiti s tvojim hardverom u računalu. Nekima je tih 5% malo, a nekima puno i to je otprilike sve.

Ako ti je pouzdanost primarna stavka koju tražiš u SSD-ova, onda mislim da su trenutno najbolja 4 diska:
  • Intel SSD 520 (SATA3 generacija, posljednji Sandforce SF-2281 controller)
  • Intel SSD 320 (SATA2 gen, Marvell con)
  • Samsung 830 (SATA3 gen, Samsung con)
  • Samsung 470 (SATA 2 gen, Samsung con)
Ako baš želiš latest&greatest (i spreman si za to platiti), onda sam mišljenja da je Intelov 520 zicer - koliko ja malo pratim situaciju, trenutne recenzije su odlične, no, 128 GB SSD košta oko 1700 kn, ali daje petogodišnju (!) garanciju, navodno najkvalitetnije NAND čipove iz Intelovih pogona, custom SF-2281 firmware (koji još nije dostupan drugim SF vendorima, a koji rješava većinu BSOD-ova koje muče druge vendore) i Intelov renome i odličan reliability track record.

Navedeni Samsungovi SSD-ovi nisu ništa lošiji od Intelovih, no imaju dva caveata: nemaju DuraWrite tehnologiju (plusić) i nemaju aktivni Garbage Collection (minusić). O detaljima ne bih sad razglabao ovdje, ali rekao bih da su za average Joe korisnika ta dva featurea prilično nebitna.

Na kraju, moja preporuka za kupnju sada bi bila - Samsung 470 256 GB. Košta zasada ~1600 kn (!) i na ozbiljnoj sam kušnji.....
__________________
====
If you try and design something idiot proof, God will create a better idiot.
Quantum je offline   Reply With Quote